„Žena je podezřelá, že v případě své 14leté dcery neučinila odpovídající opatření k zajištění pravidelné školní docházky a přípravy na vyučování. Žákyně tak zameškala bez řádné omluvy více než 270 hodin v období od dubna do června 2017. U dcery tak mohla matka vyvolat nebezpečí morálního úpadku a osvojení si benevolentního přístupu k plnění povinností základní školní docházky,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková s tím, že matka tak mohla závažným způsobem porušit svou povinnost pečovat o osobu mladší osmnácti let.

Policejní mluvčí doplnila, že se nejedná o ojedinělý případ. Zhruba před měsícem policisté informovali o jiné matce, rovněž podezřelé z trestného činu ohrožování výchovy dítěte. Její tři děti měly neomluveně absentovat ve školách více než 850 hodin.

Jak Gabriela Holčáková vysvětlila, protiprávního jednání se tato 31letá žena měla dopustit i přesto, že už byla opakovaně odsouzena za přečiny ohrožování výchovy dítěte. Uložené tresty obecně prospěšných prací však nevykonala.

„Posledním trestem byl už trest odnětí svobody. Tato žena ale sama do vězení nenastoupila, i když si informaci k nástupu do výkonu trestu převzala. Do věznice ji museli eskortovat až policisté po soudem stanovené lhůtě. Vzhledem k tomu je nyní podezřelá i z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V současnosti ji tak hrozí další trest v délce až pěti let,“ popsala okolnosti dalšího případu policejní mluvčí.