Jako studentka gymnázia z Moravskoslezského kraje, která zveřejnila článek zpochybňující holocaust.
Čekalo ji obvinění a posléze i obžaloba z popírání, zpochybňování, schva-lování a ospravedlňování genocidia. Na tento čin zákon pamatuje až tříletým vězením, na mladistvé se vztahuje poloviční sazba.
Její případ se dostal až k jednomu z okresních soudů v Moravskoslezském kraji, kte-rý v těchto dnech vydal rozhodnutí.
„Podmíněně se upouští od uložení trestního opatření na zkušební dobu šesti měsíců," řekl Deníku mluvčí soudu s tím, že již samotné stíhání byl pro studentku dostatečný trest. Pokud bude dotyčná během půl roku lidově řečeno sekat latinu, její prohřešek se neobjeví v záznamech a zůstane jí čistý trestní rejstřík.
V opačném případě bude stíhání pokračovat a čeká ji soud. Jméno neplnoleté dívky a další detaily, které by mohly vést ke zjištění její totožnosti, nelze ze zákona zveřejnit.
Zlehčování
Do konfliktu se zákonem se dívka dostala článkem Holocaust jako kolosální sionistický podvod, který koncem loňského roku zveřejnila na svých přístupných internetových stránkách. V něm podle názoru obžaloby zlehčovala účel koncentračních táborů.
Ty podle studentky měly sloužit pouze k soustředění Židů, Romů a dalších osob pro pozdější přesun do východní části Ruska po dobytí Moskvy. Zde měli pracovat pro Říši. Studentka také zpochybnila existenci vyhlazovacích táborů. Vysoká úmrtnost vězňů nebyla údajně důsledkem řízeného vyvražďování nacisty. Jednou z příčin měl být tyfus šířící se prostřednictvím vší, k jejichž likvidaci se používal insekticid cyklon B.
Svou roli podle studentky sehrál i rychlý postup Spojenců a Rudé armády. Kvůli zničeným cestám a železnicím vázlo zásobování jídlem, zahynulo také velké množství dozorců z řad SS, kteří měli v táborech zajišťovat pořádek a přijatelnou životní úroveň.
„Těmito výroky se snažila zlehčovat a demagogicky interpretovat snahu hitlerovského Německa o úplné vyvraždění židovské populace," vysvětlil státní zástupce podání obžaloby.
Lítost
Dosud netrestaná dívka se k autorství přiznala, projevila lítost a uvedla, že zmoudřela. I to ji nakonec zachránilo před uložením trestu. Svou roli sehrála i skutečnost, že dlouho patřila ke vzorným studentům s vyznamenáním. Poslední rok se však objevily výchovné a studijní problémy, které zřejmě souvisely s její inklinací k extremistickým hnutím a neonacismu. Následovala různá kázeňská a další opatření, po kterých se situace začala uklidňovat. Výsledkem bylo mimo jiné zlepšení prospěchu, což také mělo pravděpodobně vliv na rozhodnutí o upuštění od potrestání.
Není sama
Případů, kdy si lidé na sociálních sítích a internetu pustili „hubu na špacír", přibývá. Mezi nejznámější patří počin sedmatřicetiletého člena KSČM z Ostravy-Vítkovic Michala Kesudise, kterému letos koncem srpna Obvodní soud pro Prahu 6 vyměřil roční podmíněný trest. Kesudis schvaloval loňský sebevražedný útok na české vojáky v Afghánistánu. Komentář zveřejnil na sociální síti.
„Tak jsem někde četl, že se osamocenému afghánskému vlastíkovi na jízdním kole podařilo odvařit čtyři naše žoldáky. Přijel k nim a jen, co ho spatřili, šli srát, totálně na odpis. To, co se jim stalo, si po čertech zasloužili. Jsem vděčný, že nás těch šmejdů zbavili. Čeští žoldáci patří s těmi americkými k těm nejzkurvenějším," napsal.
Ke krvavému činu došlo počátkem července. Sebevrah tehdy výbušninou zaútočil na skupinu českých vojáků. Čtyři zemřeli, další zraněním podlehl později.
Kesudis byl uznán vinným ze schvalování trestného činu a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv člověka.