Státní zástupce tvrdí, že se různou měrou podíleli na nelegálním obchodování s tabákem, při kterém vznikla téměř šestimilionová škoda.

Sourozenci z Ostravy provozovali velkosklad s tabákovými výrobky. Částečně si však měli počínat v rozporu se zákony, což vedlo k daňovému úniku. Do něj byli podle žalobce zapojeni i jejich rodiče. Ti prý ve svém domě v Ostravě skladovali neoznačený tabák a také jej pomáhali balit.

K údajným daňovým únikům docházelo od července 2014 do dubna 2016. Řezaný tabák byl prostřednictvím České pošty zasílán ve spotřebitelském balení do trafik v několika krajích České republiky. Státní zástupce tvrdí, že šlo o bezmála tři tuny.

Batoh s pervitinem. Ilustrační foto.
Vařiče pervitinu prozradil zápach, na který upozornili sousedé

„Obžalovaní se měli různým způsobem a v různém rozsahu podílet na trestné činnosti spočívající v odesílání balíkových zásilek prostřednictvím České pošty obsahující neoznačený a nezdaněný řezaný tabák ke kouření. Ten měli za tímto účelem pořizovat, skladovat a distribuovat s úmyslem vyhnout se úhradě spotřební daně. Tímto jednáním měla být způsobena škoda ve výši téměř šest milionů korun,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová.

Jako první u soudu vypovídal sedmatřicetiletý muž, který se svou sestrou provozoval velkoobchod. Vinu odmítl. „Co říká obžaloba, není pravda. Je to výmysl,“ prohlásil.

Podle státního zástupce ale existuje dostatek důkazů, mimo jiné odposlechy, sledování či kontrola zajištěných balíků.

Jednotlivým aktérům v případě uznání viny hrozí za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby pět až deset let vězení.

Před časem Krajský soud v Ostravě řešil jiný rodinný případ. V roli obžalovaného se ocitl muž z Karvinska pěstující ve velkém konopí. Do problémů dostal i své rodiče, kteří mu poskytli zázemí. Soud ho poslal na osm let za mříže, jeho matce a otci vyměřil podmíněné tresty.

Fanoušci Baníku se v pátek večer na Kamenci sešli, aby oslavili 95. výročí svého klubu.
Seniorům hořela střecha nad hlavou, zapálilo ji patrně „pyro“ fandů Baníku