Devět let stráví za mřížemi Bulhar Kiril Gospodinov Demirev, který v letech 2013 až 2015 nakupoval v Polsku a v České republice velké množství medikamentů, z nichž se vyrábí pervitin. Léky dále distribuoval a sám poté obchodoval i s drogou. O trestu v minulých dnech s definitivní platností rozhodl Vrchní soud v Olomouci, který tak v plném rozsahu potvrdit verdikt Krajského soudu v Ostravě. Bulhar nakoupil a dodal nejméně 124 tisíc tablet různých medikamentů vhodných k výrobě pervitinu.

Muž se u vrchního soudu dožadoval mírnějšího trestu. Se svými argumenty ale neuspěl. „Odvolání bylo jako nedůvodné zamítnuto. Plně jsme se ztotožnili se závěry soudu prvního stupně. I trest je z našeho pohledu přiměřený a zákonný," řekl Deníku tiskový mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský.

VÝHODNÝ BYZNYS

V poslední době jde o další drogový případ s bulharskou účastí. Ostravský krajský soud nedávno potrestal Bulhary, kteří ve velkém pašovali léky. Padly poměrně přísné tresty od osmi do dvanácti let. Gang od roku 2013 do února 2014 dovezl několik set kilogramů léků, ze kterých se daly vyrobit desítky kilogramů pervitinu. Medikamenty končily zejména v Moravskoslezském kraji, Bulhaři je však dodávali také do Prahy a dalších měst. Cizinci u nás většinou žili několik let.

„Léky pocházely jednak z Polské republiky, jednak přímo z Bulharska, kam byly dováženy dalšími spolupachateli z Turecka," uvedla státní zástupkyně s tím, že členové skupiny měli úkoly rozdělené.

„Někteří distribuovali léky odběratelům a výrobcům pervitinu, jiní dělali kurýry a tablety vozili z Polska nebo Bulharska. Další organizovali nákup tablet, posílali peníze do zahraničí a vysílali kurýry," popsala fungování gangu žalobkyně.

K odhalení bulharské větve přispělo zatčení výrobců pervitinu v Moravskoslezském kraji. Kriminalisté při vyšetřování zjišťovali, odkud vařiči měli medikamenty k výrobě drogy. Tak se dostali až k Bulharům.