Dobrosrdečná seniorka jim dokonce nabídla kávu. Když odcházeli, netušila, že mají její řetízky, prsteny a další cennosti za více než třicet tisíc korun. Vše zjistila až po bezmála dvou týdnech. Následně se obrátila na policisty, kteří se případem z konce června začali intenzivně zabývat. Ve středu oznámili, že zloděje dopadli. Jde o tři muže ve věku dvaadvacet a třiadvacet let. Jeden z nich skončil ve vazbě. Hrozí jim několikaleté vězení.

ZASTAVÁRNY

„Krátce po oznámení kriminalisté zajistili v zastavárnách některé šperky,“ přiblížila postup kriminalistů mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná s tím, že policisté se během krátké doby dostali na stopu tří podezřelých. Následovalo zatčení a obvinění z trestných činů krádeže a porušování domovní svobody.

A jak takoví zloději pracují? „Řekli, že kontrolují smlouvy k poskytování energií. Oběť muže do bytu pustila, nabídla jim dokonce kávu. Jeden z nich pak požádal o možnost využití toalety. Mohl se tak bytem nekontrolovaně pohybovat. Když žena odešla pro uložený dokument, zůstal bez dozoru i druhý podezřelý. Po krátké komunikaci se muži rozloučili a obydlí opustili,“ sdělila mluvčí. Třetí pachatel v té tobě čekal před domem v autě, podílel se také na pozdějším zastavení šperků.

Lidé by podle policistů měli být velmi obezřetní. „Nereagujte na obdobné nabídky a do svých bytů cizí osoby nevpouštějte,“ apelovala mluvčí, která zdůraznila, že zloději používají i jiné finty, například vrácení přeplatku. „Nabízejí také opravy či kontroly spotřebičů, prodávají různé zboží, nabízejí pomoc s nákupem a podobně,“ řekla Pokorná.

Jak dodala, podvodníci jsou většinou velmi výřeční a snadno si získají důvěru seniorů. Policisté během letošního roku napříč celým Moravskoslezským krajem řešili několik podobných případů.