"Obvinění svým jednáním prokazujícím zjevnou lhostejnost vůči životu a zdraví osob, zároveň porušili základní společenské hodnoty, a to nenahraditelným a nejen v České republice dosud nevídaným způsobem. Uložení trestu kratšího trvání za trestnou činnost, která svou mimořádnou závažností, následky na životě a zdraví osob či celospolečenským dopadem výrazně převyšuje i ty jinak nejzávažnější trestné činy, by proto nebylo způsobilé účinně ochránit společnost před tak vysoce nebezpečnou kriminalitou. Lze tudíž konstatovat, že soudy nižších stupňů posoudily správně i naplnění požadavku pro uložení trestu odnětí svobody na doživotí," komentoval rozhodnutí NS mluvčí.

"V případě obou obviněných byly splněny všechny zákonné podmínky pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí, takže jejich námitkám vztaženým k dovolacímu důvodu nelze přiznat žádnou opodstatněnost," stojí v usnesení NS.

Oba odsouzení mohou už jen v případě, že by měli zásadní nové důkazy, podat návrh na obnovu řízení, jako například třetí z hlavních obžalovaných Jiří Vacula, jehož návrhem se bude na začátku dubna zabývat zlínský krajský soud.

K usnesení NS se vyjádřil i státní zástupce Roman Kafka, který se svým týmem vypracoval původní obžalobu na 31 obviněných v metanolové kauze. "Jsme bezpochyby rádi, že NS potvrdil správnost rozhodnutí soudu krajského i vrchního, a to i pokud se týče právní kvalifikace a uložených doživotních trestů. Nejvyšší soud i ocenil účinný zásah statni moci, který zamezil ještě vyššímu počtu obětí," zmínil žalobce Kafka.

NS také nedávno potvrdil tresty pro další tři aktéry zlínské větve metanolové aféry. Pro Martina Cekotu 8 let, Martina Jirouta 9 let a Alexandera Jordána 7 let.

Namíchali jedovatou směs a distribuovali ji

Podle soudu Tomáš Křepela a Rudolf Fian na přelomu srpna a září 2012 smíchali společně směs 10 000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Tu pak distribuovali dál. Na následky požití jedovatého alkoholu zemřelo padesát lidí, téměř osmdesát dalších má trvalé následky.