Policisté Konopex 2016, zaměřený na konopí a produkty z něj, detailně monitorovali a provedli řadu kontrol. 

U obžalovaného zajistili přes čtyři kilogramy konopí uloženého v balení pod stolem. Hodnota THC byla 0,6 procenta. Tím o 0,3 procenta překročila povolenou hranici THC, jež činí 0,3 procenta. Podle pěstitele se jednalo o certifikovanou italskou odrůdu technického konopí Carmagnola.

Okresní soud pěstiteli vyměřil šestiměsíční trest, který podmíněně odložil na jeden rok.

Čtvrteční rozsudek je již druhý, který v této kauze padl. V listopadu 2018 soud muži uložil patnáct měsíců s odkladem na zkušební dvouletou lhůtu. Leopold S. se odvolal k ostravskému krajskému soudu, který verdikt zrušil a nařídil nové projednávání s tím, že je zapotřebí provést další dokazování.

NEVYZPYTATELNOST

Ve čtvrtek u soudu vypovídala odbornice, jež prováděla výzkum týkající se pěstování konopí v našich podmínkách. Jak uvedla, u oficiálně povoleného technického konopí může nezávisle na vůli pěstitele dojít k překročení povolené hranice THC. 

„Co se týká odrůdy Carmagnola, neměli jsme předtím žádné relevantní informace, že by měla tendenci v určitém prostředí obsahovat vyšší než povolené množství THC,“ řekla odbornice s tím, že poslední výzkumy experty zaskočily.

Ukázalo se totiž, že u některých povolených odrůd z katalogu evropské unie došlo k překročení limitu. „Dospěli jsme k tomu, že některé odrůdy maďarské a italské provenience mají tendenci v některých přírodních podmínkách překonat hranici 0,3 procenta THC,“ uvedla odbornice a dodala: „Je to otázka slunečního svitu a teploty prostředí, tedy vzduchu a půdy. Nejsme schopni to předpovědět a zabránit tomu. Přírodní podmínky jsou přírodní podmínky.“ 

Jako další příklad nevyzpytatelnosti obsahu THC v technickém konopí uvedla expertka dříve publikované výsledky u schválené francouzské odrůdy.

„Francouzské odrůdy v našich podmínkách nepřekonaly povolenou hranici, přesto se stalo, že za příznivých podmínek v zahraničí, konkrétně v Srbsku, přesáhly povolenou hranici THC,“ prohlásila.

U soudu svědčil i lékař zkoumající vliv drog na člověka. „Toxikomanický potenciál u technického konopí, u kterého byla zjištěna hranice 0,6 procenta THC, je stejný jako u hranici 0,3 procenta, tedy téměř žádný. Nedokáže ovlivnit vědomí ani při opakovaném a velmi častém kouření,“ uvedl znalec.

CERTIFIKÁT

Pěstitel v rámci závěrečné řeči vinu odmítl. „Nakoupil jsem certifikované osivo. To jsem osobně zkontroloval, odejmul pečetě, osivo řádně zasel a splnil svou oznamovací povinnost na zemědělskou agenturu a celní správu. Certifikát mě přesvědčil o legálnosti nabízeného zboží. Po sklizni byla surovina měřena na vysoké škole technologické,“ uvedl obžalovaný, který žádal zproštění obžaloby.

Státní zástupkyně naopak navrhovala, aby byl Leopold S. uznán vinným z přechovávání omamné a psychotropní látky, čemuž soud vyhověl. Podle soudu bylo prokázáno, že muž tři měsíce před veletrhem věděl o tom, že odrůda může mít nadlimitní hodnoty THC. Vyplynulo to z rozboru konopí, které bylo sice sklizeno na jiném místě, ale jednalo se o odrůdu Carmagnola.

„Věděl, že obdobná sklizeň, byť z jiného místa, měla u odrůdy Carmagnola zvýšený obsah THC,“ uvedla soudkyně, podle které je konopí s obsahem 0,6 procenta THC zneužitelné.

Verdikt není pravomocný. Státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu k vyjádření.

„S velkou pravděpodobností budeme podávat odvolání,“ uvedl obhájce Leopolda S.

Podívejte se na fotogalerii z veletrhu Konopex

Fotogalerie: Veletrh Konopex v Ostravě

close Pěstování technického konopí je poměrně rozšířené, podléhá však přísným pravidlům. Ilustrační foto. info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in