Stalo se tak ve třetím patře zdravotnického zařízení. Muž přežil jen shodou okolností, zejména díky včasnému zásahu lékaře. Tomu se podařilo agresorku zpacifikovat.

Motiv útoku není jasný. Žena, která má kvůli omezené svéprávnosti opatrovníka, se s obětí nikdy předtím neviděla. Zodpovídala se z pokusu o vraždu. Hrozilo jí deset až osmnáct let vězení.

Muži hrozí až dvanáct let vězení.
Střelba v třinecké nemocnici! Muž tvrdí, že je pacifista, zbraně však miluje

Krajský soud v Ostravě jí letos v srpnu vyměřil sedm let ve věznici s ostrahou a uložil jí ambulantní psychiatrickou léčbu. Trest pod základní sazbu ukládal s ohledem na „okolnosti případu a poměry pachatele". Obžalovaná se odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci, který nyní definitivně rozhodl. V první fázi původní verdikt zrušil, poté vynesl nový. Ten však Petru H. nepotěšil.

Dokazování před soudem

„Máme za to, že dokazování provedené před soudem prvního stupně bylo dostatečné. Z provedených důkazů jednoznačně vyplynulo, že obžalovaná měla v úmyslu poškozeného usmrtit,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik s tím, že celé hlavní líčení se neslo v duchu zjišťování příčetnosti obžalované.

Ze znaleckých posudků vyplynulo, že trpí duševní poruchou, která je trvalého rázu. To vše mělo vliv na její příčetnost, která byla v době činu zmenšená. „Neměla ale vymizelé ovládací a rozpoznávací schopnosti. Byla tak trestně zodpovědná,“ konstatoval Cik.

Před budovou Fakultní nemocnicí Ostrava byl odhalen památník obětem loňské tragické střelby, 10. prosince 2020. Umělecké dílo evokuje černou díru.
Vzpomínka na oběti střelby: Ostrava si v pondělí připomene tři roky od tragédie

Co se týká zrušení rozsudku ostravského soudu, stalo se tak z formálních důvodů. Vrchní soud totiž odmítl zdůvodnění krajského soudu týkající se mimořádného snížení trestu. „Jsou zde důvody pro snížení trestu pod základní trestní sazbu, ale z důvodu zmenšené příčetnosti,“ vysvětlil Cik s tím, že sedmiletý let a ochranná léčba zůstaly stejné.

Co se vlastně stalo

K činu došlo v červnu loňského roku. Napadený pacient neměl šanci na obranu. „Byl zcela imobilní s nehybnými končetinami, trvale připojen na oxygenoterapii,“ uvedl žalobce, podle kterého žena několikrát přišla do pokoje, kde muž ležel. Z obličeje mu sundala kyslíkovou masku. „Byla přistižena zdravotní sestrou, která poškozeného připojila opět na přívod kyslíku a obžalovanou vyvedla z pokoje,“ dodal státní zástupce.

O hodinu později se Petra H. do pokoje vrátila znovu. Opět pacientovi sundala masku a podle žalobce mu začala do úst vkládat nemocniční igelitový plášť. V té chvíli se naštěstí objevil lékař. „Stála u jeho hlavy. Zařval jsem na ni, co tam dělá. V pravé ruce měla igelitový plášť, který muži vsunula do úst,“ uvedl lékař. Chytil ji za ruku, žena se však chovala agresivně.

Žena odmítla, že by chtěla někomu ublížit.
Drama v ostravské nemocnici. Žena dle žalobce chtěla udusit imobilního pacienta

„Kousala mě, útočila na mě. Snažila se mě škrábat. Měl jsem od ní kopance. Řvala na mě: Nech mě, zabiju tě!“ dodal lékař. Nakonec se mu podařilo ženu zpacifikovat. Seniora odtáhl, nasadil mu masku a navýšil přívod kyslíku „Plakal, v očích měl slzy. Ujistil jsem ho, že se mu nic zlého nestane,“ dodal lékař, který později dostal několik výhrůžek. Někdo mu také poškodil auto.

Chtěla jsem pomoci

Výpověď ženy byla hodně zmatená. Odmítla, že by chtěla někomu ublížit. Prý muži jen utřela koutky úst. „Chtěla jsem mu pomoci. Zachránit mu život. Měl kyslík na ústech a něco kolem. Řekla jsem si, že ho musím zachránit. Sebrala jsem, co se mi nejvíce líbilo. Vzala jsem modrý plášť. Sebrala jsem ten plášť, utřela jsem mu koutky a plášť hodila na zem. Pak se stala ta nehoda, že přišel pan doktor, zpacifikoval mě. Zmlátil mě jako nikdo. Asi to musel být boxer,“ doplnila.

Verdikt odvolacího soudu je pravomocný a není proti němu odvolání.