Celkem na devatenáct let poslal do vězení tři muže, kteří se podíleli na výrobě pervitinu za několik milionů korun. Různým způsobem se podíleli na výrobě až pěti kilogramů pervitinu. K vaření docházelo na různých místech Moravskoslezského kraje, zejména na Ostravsku a Havířovsku, a to od poloviny roku 2016 do listopadu 2017.

S nejpřísnějším osmiletým trestem odešel hlavní organizátor Patrik H. (39 let) z Ostravska. Patrik H. zajišťoval potřebné léky, většinu drogy poté sám uvařil. Varny se mimo jiné nacházely v prostorách, které mu propůjčili zbylí dva obžalovaní. Jeden z nich za to dostával drogy, druhý se částečně na výrobě podílel a nechával si pervitinový podíl. První z nich dostal pět roků žaláře, komplic o rok více, Verdikt není pravomocný, muži i státní zástupce si ponechali lhůtu k vyjádření.

PŘIZNALI SE

Případ je neobvyklý i postojem obžalovaných, zejména Patrika H. V podobných kauzách aktéři většinou vinu odmítají nebo se ji snaží alespoň minimalizovat. Tentokrát to ale bylo jiné. „Jsem vinen a plně souhlasím s obžalobou. Jsou tam jen drobné nesrovnalosti, ale jinak s obžalobou souhlasím. Lituji toho, zcela se doznávám, nechci protahovat hlavní líčení,“ prohlásil Patrik H., který podle obžaloby mohl vyrobit až pět kilogramů pervitinu a patřil k největším vařičům v regionu.

Také jeho kumpáni se více méně doznali. „Nebývá obvyklé tak rozsáhlé doznání,“ konstatoval předseda senátu s tím, že nebýt přiznání, bylo by prokazování uvedeného množství pervitinu velmi komplikované.

DLUHY

Patrik H. u soudu uvedl, že ho k vaření pervitinu dohnala životní situace. „Čtrnáct roků jsem podnikal na stavbách, nezaplatili mi fakturu za 600 tisíc korun. Dlužil jsem zaměstnancům, zaplatil jsem jim to z pervitinu,“ vysvětlil obžalovaný, který z drogového zisku hradil i životní náklady. Léky potřebné k výrobě pervitinu nakupoval sám nebo prostřednictvím dalších osob v Polsku.

„Lékárnici v Polsku s tím kšeftují, není problém získat větší množství,“ řekl Patrik H., kterému hrozilo osm až dvanáct let žaláře. Díky doznání mu soud uložil trest na samé spodní hranici sazby.

„Jednalo se o upřímné a věrohodné doznání. Jinak by byl trest ukládán podstatně přísnější,“ řekl předseda senátu. Doznání výrazně pomohlo i dalšímu z obžalovaných, který poskytl zázemí, za což dostával drogy. Také on se pohyboval v sazbě od osmi do dvanácti let.

Soud u něj rozhodl o mimořádném uložení trestu pod zákonnou hranici. Muž tak stráví ve vězení jen pět let. O rok více dostal poslední z trojice, který se podílel na části výroby pervitinu a pohyboval se v nižší sazbě, a to od dvou do deseti let.