Ten pašoval pervitin mezi Anglií, Českem, Slovenskem, Tureckem, Arménii a Japonskem. O trestech s definitivní platností rozhodl v úterý Vrchní soud v Olomouci, jenž v rámci odvolacího řízení v plném rozsahu potvrdil verdikt Krajského soudu v Ostravě.

Muži trvali na své nevině a dožadovali se zprošťujícího výroku. Prý se domnívali, že převážejí pasy pro tamní studenty, kteří chtějí vycestovat do Evropy.

„Jejich odvolání jsme zamítli jako nedůvodná. Trestná činnost byla nade vši pochybnost prokázána. Páchali ji ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Tresty uložené soudem prvního stupně jsou přiměřené, a to vzhledem k rozsahu trestné činnosti a sofistikovanosti páchané trestné činnosti,“ řekl mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

Nejpřísnější trest ve výši čtrnácti let dostal Slovák, zbývající trojici z Ostravy senát vyměřil jedenáct, jedenáct a dvanáct let.¨

ZLOMEK

Do mezinárodní organizace byly zapojeny desítky, možná až stovky kurýrů z celého světa včetně České republiky. Někteří z našinců si již v zahraničí vyslechli odsuzující verdikty. Například v Japonsku byli potrestáni dva lidé.

„To, co máme tady, je opravdu jen zlomek. Bylo to organizováno z Anglie, kdy byli i kurýři z jiných států, nejen z Česka,“ uvedla státní zástupkyně.

Proti rozsudku olomouckého vrchního soudu již není odvolání.

Většina obžalovaných je v současné době ve vazbě. K soudu je přivedla vězeňská eskorta.
Gang vyrobil drogy za desítky milionů korun