Případem ostrých podnikatelských loktů se včera začal znovu zabývat Krajský soud v Ostravě. Obžalovanými jsou dva cizinci Slovinec Elvir Sadiku (37 let) a Němec Gernot Karl Gross (65 let). Podle státního zástupce vydírali firmu Armatury Group z Dolního Benešova, která se mimo jiné zabývá prodejem armatur pro rafinerie. Žalobce tvrdí, že požadovali několikamilionovou provizi z dohodnuté transakce týkající se Chorvatska. V opačném případě hrozili, že díky svým kontaktům zmaří společnosti nejen tento, ale i další významné obchody na Balkáně.

Před dvěma roky Krajský soud v Ostravě oba cizince osvobodil. „V žalobě označený skutek není trestným činem," řekl tehdy předseda senátu. Jak zdůraznil soudce, po prvních zmínkách o možnosti zmaření již podepsaného obchodu si vedení Armatury Group u svého obchodního partnera ověřilo, že je vše v pořádku a nemělo proto důvod k obavám. A co se týká možných problémů v budoucnosti, zde bylo na zvážení managementu, zda nabídky na zastoupení využije, nebo se obejde bez zprostředkovatele.

„Je nutné to považovat za obchodní nabídku, kterou Armatury Group mohla, ale nemusela akceptovat," řekl při zdůvodnění soudce, podle něhož zmínky o kontaktech, které mohou mít pozitivní či negativní vliv, nelze považovat za vydírání.

Státní zástupce se odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten původní rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání s tím, že je nutné všechny důkazy znovu pečlivě zvážit a teprve poté rozhodnout, zda šlo, či nešlo o vydírání. Nový verdikt padne nejdříve na podzim. Jednání totiž bylo včera odročeno. K soudu nepřišel ani jeden z obžalovaných cizinců, kterým se nepodařilo doručit předvolání.

Co se stalo?

Cizinci podnikali v petrochemickém průmyslu. Obžaloba tvrdí, že po Armatury Group požadovali podepsání smlouvy, která by jim zaručila desetiprocentní provizi z již dojednané zakázky. Takto by získali 6,3 milionu korun. Chtěli také, aby je firma z Dolního Benešova pověřila zastupováním při sjednávání dalších kontraktů, samozřejmě za provizi. V opačném případě měli naznačit, že by společnost mohla o dohodnutý obchod přijít a žádný další by již v Chorvatsku nemusela uzavřít. Odvolávali se přitom na svůj vliv.

Vedení firmy Armatury Group se obrátilo na policii. Ta do kanceláře, kde se mělo závěrečné jednání uskutečnit, nasadila odposlechy. V podniku a okolí se ukryli policisté. Sadikua, který se dostavil na schůzku, zatkli ihned po ní. Grosse zadrželi vzápětí čekal venku v autě.