Muž měl v listopadu 2009 připravit o život svého otce a jeho druhou manželku. V jejich domě policie nalezla jen krvavé stopy. Těla zmizela a dosud se nenašla. Oba již byli prohlášeni za mrtvé. Motivem činu měly být rodinné a majetkové spory. Pavel Nárožný po celou dobu vinu popíral a tvrdil, že otec je naživu. Prý se může nacházet v USA, kam již dříve cestoval.

Plán

Podle soudu se Nárožný na čin několik týdnů připravoval. Muž o vraždě uvažoval nejméně od října 2009. Stalo se tak poté, co nabyl dojmu, že mu otec nechce postoupit svůj dům, jak byli údajně domluveni. „Činil tak z obavy, že jej otec definitivně zbaví přístupu do domu,“ řekl soudce Miroslav Mucha.

Obžalovaný sledoval zvyky otce a jeho nové partnerky. Zkoumal například, jak se chovají při vypnutí elektrického proudu. „Sledoval jejich denní režim,“ prohlásil Mucha. V osudný den měl Nárožný. vypnout hlavní jistič elektřiny. Když otec vyšel před dům, napadl ho. V chodbě se pak vrhl i na jeho manželku. Usmrtil je blíže nespecifikovaným předmětem.

„Šlo o opakované razantní údery,“ řekl Mucha. Těla poté otcovým vozidlem odvezl na neznámé místo. Ostatky marně hledali policisté i přerovští dobrodruzi, kteří prakticky každý rok podnikají velkou pátrací akci.

Počtvrté vinen

Pavel Nárožný byl již třikrát pro nedostatek důkazu osvobozen. Rozsudky pokaždé vynesla olomoucká pobočka krajského soudu. Všechny verdikty ale zrušil odvolací vrchní soud. Naposledy pak případ postoupil do Ostravy, který rozhodl o vině. Podle něj není pochyb, že dvojici zavraždil právě Nárožný.

Zdejší senát se kauzou začal zabývat v roce 2017. Obžalovaný podával námitky podjatosti prakticky vůči všem, kteří s jeho případem měli něco společného. Požadoval provedení nových důkazů, zpochybňoval postup policie i státního zastupitelství, navrhoval, aby hlavní líčení probíhalo v Olomouci, snažil se také dosáhnout zastavení trestního řízení kvůli údajným průtahům a nepřiměřeně dlouhému projednávání.

Odvolával se přitom na různá rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Jak při zdůvodnění rozsudku předseda senát uvedl, některým námitkám, které se například týkaly pachových stop, soud vyhověl, další ale odmítl. Pavel Nárožný slova soudce přerušil nesouhlasnými poznámkami.

Bez matky

Společně s Nárožným byla za účast na dvojnásobné vraždě stíhána i jeho matka. Ta ale v roce 2013 zemřela. Podle ostravského soudu však neměla s vraždou nic společného.

„Nebyla pachatelem nebo spolupachatelem. Neměla motiv. V době činu se nacházela na třídním srazu,“ řekl Mucha, který však nevyloučil, že se posléze podílela na úklidu v domě.

Souhrnný trest

V pátečním trestu je zohledněno i odsouzení v jiné kauze, která ale s projednávaným případem souvisela. Pavel Nárožný byl za plánování vraždy své tety, která spravovala majetek po jeho otci, odsouzen k třinácti rokům vězení.

Zabít ji chtěl v roce 2015. Jeho známá, na níž se obrátil, však kontaktovala policii. Páteční pětadvacetiletý verdikt ostravský soud uložil jako souhrnný a dřívější třináctiletý trest zrušil. Rozhodnutí není pravomocné.