Jako na utajené schůzce nejmocnějších mužů Moravskoslezského kraje to včera vypadalo v budově Okresního soudu v Ostravě-Porubě. Kliku jedné z jednacích síní si podávali lidé, kteří stojí nebo stáli na nejvýznamnějších pozicích různých institucí, mimo jiné hejtman kraje Miroslav Novák, šéf moravskoslezské policie Tomáš Kužel nebo bývalí náměstci ostravského primátora Dalibor Madej a Lumír Palyza.

Dočtete se už v dnešním tištěném vydání Deníku.

Nešlo však o žádné spiknutí. Všichni jako svědci postupně vypovídali v kauze údajného uplácení. V ní jako obžalovaný figuruje někdejší poradce teplárenské firmy Veolia Jiří Lukeš (70 let), který se podle státního zástupce snažil uplatit primátora Ostravy Tomáše Macuru.

Jiří Lukeš mu prý nabídl úplatek související s působením v odborné komisi složené ze zástupců města a firmy. Komise mimo jiné kontrolovala nastavený výpočet ceny tepla pro Ostravany, zabývala se i různými ekologickými projekty.

JEDNÁNÍ KOMISE

Ke korupčnímu jednání mělo dojít beze svědků mezi čtyřma očima 24. února 2015 v jedné z ostravských restaurací, kde se v novém složení sešla odborná komise. V ní poprvé zasedl i primátor Ostravy. Její členové brali do roku 2010 odměny, které byly poté zákonem zrušeny.

close Jiřímu Lukešovi za údajnou snahu o uplácení ostravského primátora hrozí až šest let vězení.  info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Jiří Lukeš prý Tomáši Macurovi po skončení jednání slíbil neoficiální odměnu 100 tisíc korun jako přilepšenou na dovolenou. „Od samého začátku jsem to vnímal jako nabídku velmi nestandardní, řekl bych korupční, jakkoliv pan Lukeš předání částky ničím nepodmiňoval," prohlásil primátor, který se po několika týdnech obrátil na ředitele moravskoslezské policie Tomáše Kužela.

Případ si poté převzala protikorupční policie.

SE ŠÉFEM POLICIE

„Jednání se odehrálo na přelomu března a dubna. Kontaktoval mě pan primátor Macura, zda bychom se nemohli sejít. Říkal, že má určitý problém a neví, jak se má k tomu postavit," uvedl včera u soudu Tomáš Kužel s tím, že se s primátorem setkali v kavárně, kde mu první muž ostravské radnice detailně popsal práci komise i systém odměňování.

„Moc moudrý jsem z toho nebyl. Když jsem se ho ptal, v čem je problém, řekl, že jej kontaktoval člověk, který mu údajně nabídl sto tisíc za fungování v komisi," dodal Tomáš Kužel, jenž přímo z kavárny zavolal svému náměstkovi pro trestní řízení.

Ten měl v té chvíli v nedaleké budově krajské policie jednání s představitelem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Vzápětí se rozjelo vyšetřování.

ODMĚNY

Po řediteli moravskoslezské policie jako svědek vypovídal Dalibor Madej, bývalý náměstek ostravského primátora, který v odborné komisi působil do října 2014.

Podle Dalibora Madeje činila odměna až do doby jejího zrušení přibližně dvanáct tisíc korun měsíčně, což byla suma, která se podle něj vyplácela i za působení v jiných odborných komisích či radách. Na dotaz soudkyně, zda správně pochopila, že odměny členům komise z řad města platila teplárenská společnost, Dalibor Madej odpověděl. „Může to vypadat divně, ale neřešil jsem to. Kdyby bylo něco v nepořádku, tak by to naše právní oddělení určitě řešilo," reagoval Dalibor Madej.

Současně odmítl, že by po zrušení vyplácení odměn v roce 2010 bral od teplárenské firmy jakýkoliv jiný benefit. „Nic takového nebylo. Poté, co skončily platby za účast v komisi, jsem nezaznamenal, že by tato společnost něco takového činila. Tedy aby honorování bylo prováděno jiným materiálním či finančním plněním. Ani jsem nezaznamenal nějaké takové návrhy. Ani jsem neslyšel od kolegů, že by k něčemu takovému došlo," uzavřel Dalibor Madej.

HEJTMAN

Jako svědek byl předvolán i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, který v komisi působil od jejího vzniku až do letošního roku. Detailně se vyjadřoval k práci v komisi i odměnám.

„V prvních letech bylo členství v komisi skutečně honorováno. Výši platby si přesně nevybavuji, bylo to v desítkách tisíc korun ročně," řekl Miroslav Novák, který poté odpovídal na dotazy týkající se vlivu komise. K práci komise se vyjadřoval i další svědek bývalý náměstek ostravského primátora Lumír Palyza.

Obžalovaný Jiří Lukeš při minulých hlavních líčeních vinu opakovaně důrazně popřel. V případě, že jej soud uzná vinným z trestného činu podplácení, hrozí mu až šest let vězení. Jednání bylo odročeno.