Podle žaloby připravil o peníze na tři sta společností a jednotlivců, pro které peníze vymáhal. Hrozí mu až deset let vězení.

Exekutor si údajně nechával vymožené částky a použil je pro sebe a chod svého exekučního úřadu. Bělasta vinu odmítl. Podle jeho verze je pochybení na straně někoho jiného. Prý přenesl část pravomocí na exekuční kandidátku, mluvil také o účetních a dalších zaměstnancích, kteří měli provádět kontrolu.

Ke zpronevěře prý docházelo mezi roky 2005 a 2013. V jedno­tlivých případech nešlo o nijak závratné částky, které se však postupně hromadily. Firmy vyplácení peněz u exekučního úřadu urgovaly a částečně i uspěly. I proto vše vyšlo najevo až po tolika letech. „Bylo to postupné," řekla žalobkyně.

Bělasta je obžalován z trestných činů zpronevěry a zneužití pravomoci úřední osoby. Ve vězení by mohlo strávit pět až deset let. Hlavní líčení je plánováno do čtvrtku. Zda padne rozsudek, není jasné.

Bělasta není jediným exekutorem, který se dostal do problémů. Co vysvětlovat má také exekutor z Karvinska, o kterého se kvůli možné zpronevěře zajímá policie. Známý je i případ bývalého exekutora Jozefa Višvádera z úřadu Praha-západ, který se stal prvním exekutorem v Česku, jenž skončil za mřížemi. Za zpronevěru osmdesáti milionů korun, které firma složila na účet jako jistinu v exekučním řízení, dostal osm a půl roku vězení.