Ten o sobě prohlašoval, že pochází z význačného šlechtického rodu a je vlastníkem zlatého pokladu. Před několika roky obalamutil stovky lidí, které připravil o devadesát milionů korun, za což dostal devět let žaláře.

Karel Šimko má na krku další žalobu, v níž figuruje téměř tisíc lidí, kteří mu svěřili po 600 eur.
Dalších tisíc podvedených na kontě údajného šlechtice

Vše nasvědčuje tomu, že v jeho šlépějích kráčí Tomáš S. (29 let) pocházející ze stejného regionu. Také on oplývá neskutečnou přesvědčovací schopností a lusknutím prstu si dokáže získat důvěru.

Ve čtvrtek stanul před senátem Krajského soudu v Ostravě. Je obžalován ze sedmdesáti podvodů za více než třiadvacet milionů korun. Kromě toho jej policie prověřuje pro další desítky případů, u kterých by škoda mohla být až několikanásobně vyšší. Není tak vyloučeno, že přesáhne i devadesátimilionovou hranici nepravého šlechtice.

Muž je obžalován z rozsáhlých podvodů. U soudu využil svého práva a odmítl vypovídat.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Dvě hodiny

Čtvrteční čtení obžaloby a následné vyčíslení nároků podvedených zabraly bezmála dvě hodiny. Poté mladý muž prohlásil, že využívá svého práva a odmítl vypovídat. „Nebudu se vyjadřovat,“ řekl pouze.

Státní zástupce tvrdí, že lidem, kteří ho znali, sliboval výhodné zhodnocení vkladů. Někteří mu opakovaně svěřili stovky tisíc korun, dokonce i více než milion. Zasvěceně hovořil o skvělých příležitostech v podobě investice do apartmánů ve Španělsku, jindy zmínil penzion v Rakousku. Další obchodování se týkalo dovozu kontejnerů s oblečením z Turecka, dobrý byznys viděl také v prodeji vánočních stromů, sportovního oblečení, televizních antén, vozidel nebo domů. Tomáš S. například tvrdil, že je schopen zajistit roční padesátiprocentní výnos, dalšímu řekl, že mu investice ve výši 400 tisíc korun vynese zisk 300 tisíc korun.

Údajný šlechtic Karel Š. (vpravo v bílém) si v březnu 2015 vyslechl rozsudek. Na snímku s jedním ze svých příznivců, kteří jej k tehdy k soudu doprovodili.
Údajného šlechtice čeká za podvody devět let za mřížemi

Jinému důvěřivci tak dlouho vyprávěl o skvělé šanci zhodnotit peníze vložené do jachty, až z něj vymámil 400 tisíc korun. Aby své okolí uklidnil, Tomáš S. vystavoval směnky jako na běžícím pásu. „Jednal v úmyslu se soustavně obohacovat. Byl si vědom toho, že svým závazkům nemůže dostát,“ prohlásil státní zástupce.

Jednání může probíhat několik měsíců. Obhajoba totiž trvá na osobní účasti všech poškozených. Muži hrozí pět až deset let vězení.