„Jsem přesvědčený, že slyší dobře a dovedou i mluvit. Byť možná ne česky. Když jsem na ně volal strážníky, pokřikovali na sebe,“ informoval Jaroslav Müller z Poruby, jehož partnerku kontaktovali v porubském hypermarketu. Vizáž dvojice podle něj odpovídala lidem, které našinec potkává v Rumunsku či Turecku.

„Všiml jsem si, jak jim jedna paní podávala dvoustovku. Dali jí za to podepsat arch papíru, na němž byly mimo jiné vlajky ČR, EU a kolonka se jmény dárců a částkou, kterou přispěli. Já už tuto fintu znám, před měsícem jsem se s ní setkal v Praze,“ upřesnil Müller s tím, že „sbírka“ pokračovala také na parkovišti před prodejnami.

„Mladou paní u auta jsem upozornil, že jde o podvodníky. Bohužel jsem jim nestihl vzít ty papíry. Škoda,“ pokračoval všímavý občan volající už v té době linku 156. Strážnici na dispečinku ale stihl jen oznámit, že „handicapovaní“ nastoupili do stříbrného kombi Audi s německou poznávací značkou, ukázali prostředníček a odjeli pryč.

Mluvčí městských policistů Michal Maršo událost potvrdil s tím, že hlídka při následné kontrole už nikoho „vybírajícího pod záminkou podpory hluchoněmých peníze“ nenašla. Před těmito podvodníky každopádně varovala i porubská radnice. „Upozorňujeme občany, aby byli v takovýchto případech obezřetní a při pochybnostech se obrátili na strážníky či policisty,“ uvedla Hana Kremerová z úřadu. Zdůraznila, že dvojice mužů zmizela, jakmile „zaslechla o policii“.

O falešných hluchoněmých začaly kolovat i zprávy na sociálních sítích. „Když jsem před jedním začala používat znakovou řeč, tak se otočil a odešel,“ popisovala svou zkušenost Sára Veselňáková. Hana Murniková připustila, že se sama nechala nachytat: „Byla to holčina, která komunikovala posunky. Využívají lidi, kteří spěchají a nemají čas si to uvědomit.“ Dominika Machalová odkazovala na web www.neotvirejte.cz, kde před podvodníky varovali už předloni.