„Dneska přece hrají naši kluci na Žižkově!“ dávali neznalým najevo. Žluto–modré šály a dresy SFC jasně vypovídaly, komu jeli fandit.

Vlak zastavil. Mžourající oči pospávajících Opavanů koukaly přes skla vagonů do tmy, kterouse snažilo prorazit jen slabé osvětlení několika lamp. Ve stanici je nějak živo, pomysleli si možná někteří. Víc už nestihli.

Najednou se prudce otevřely dveře vagonu a do soupravy naběhlo asi čtyřicet mladých mužů. Někteří jen tak, prostovlasí, jiní se schovávali pod kapucemi svých bund. Jejich ruce, sevřené v pěsti, ale nevěstily nic dobrého.

„Baníkovci!“ zařval někdo z přítomných. V mžiku začala bitka mezi fanoušky SFC Opava a Baníku Ostrava. Nejspíš několikrát odložená pomsta za nepovedené účtování po zářijovém derby Českomoravského poháru.

Někteří žluto–modří se snažili schoulit do sedaček mimo dosah pěstí, jiní nějakou tu ránu utržili. Fanoušci bílo–modré se řítili vagonem. Padaly rány, ozýval se křik, řinčelo sklo. Válečnými zbraněmi se v ten okamžik stalo vše, co bylo po ruce.

Během několika minut bylo hotovo. Dva proudy útočníků proběhly vagony, vyskočily a zmizely ve tmě. Podle nepotvrzených informací si měly odnést opavské suvenýry, mimojiné i buben.

„Mohu potvrdit, že skutečně v zastávce Děhylov došlo ke rvačce fotbalových fanoušků, během níž došlo k poničení osobního vlaku jedoucího z Opavy. Vzhledem k tomu byla další cesta zrušena a vlak byl odstaven v Opavě. Pro cestující byla zajištěna náhradní doprava,“ řekla k události regionální tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Ta také oznámila, že následkem této události byl v řádu desítek minut zpožděn i mezinárodní rychlík Šírava, jedoucí směrem na Prahu. V pondělí pak bude techniky Českých drah vyhodnocena škoda na vlakové soupravě.

V neděli v poledne jsme se prošli vlakem odstaveným na opavském východním nádraží. Zvenku nebylo téměř poznat, že se v noci něco stalo. Jen rozbité okno ukazovalo, že se něco stalo. Uvnitř ale bylo už uklizeno, viděli jsme jen několik utržených stolků, pár ukopnutých košů… To by jen svědčilo o bleskovosti celé akce.

Jinak už byla souprava připravena a v jednu odpoledne už zase stála na nástupišti. Mířila do Svinova.

Celou záležitostí se kromě Českých drah zabývá i Policie ČR. Hlučínští policisté, kteří dorazili na místo útoku, ale zatím neznají způsobenou škodu, a tak nejsou schopni určit, zda se jednalo o přestupek, nebo trestný čin.

„Zatím není jasné, zda byl někdo z účastníků bitky zraněn a vyhledal lékařské ošetření. Policie o tom zatím nebyla informována,“ řekl tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Také nebylo oficiálně potvrzeno, že někteří z účastníků bitky byli v Praze předvedeni k podání vysvětlení, jak se neslo po Opavě.