Rozhodnutí je pravomocné, firma si ale proti němu podala kasační stížnost. ČTK to řekla mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud v Brně. Firma nenapadla důvod pokuty, ale její výši. Podle inspektorů práce společnost části svých zahraničních dělníků neumožnila dostatečný odpočinek. Podle zákona mají pracovníci nárok odpočívat v průběhu týdne 35 hodin. To ale v případě společnosti, která má své provozy v Pardubicích a Kutné Hoře, neplatilo.

Foxconn potvrdil, že proti rozhodnutí soudu podal kasační stížnost. V uplynulých třech letech firma přijala opatření, aby pracovní podmínky i plánování směn bylo v souladu s předpisy týkajícími se pracovní doby, oznámila společnost prostřednictvím svého mediálního zastoupení. „To potvrzují i výsledky kontrol ze strany inspektorátu práce v posledních dvou letech," uvedla ve sdělení. Foxconn doplnil, že v pardubickém závodu zavedl systém sledování délky pracovních směn, který znemožňuje plánovat směny v rozporu s předpisy.

„Krajský soud zdůraznil, že smyslem zákonem stanoveného odpočinku v týdnu je zajistit dostatečný čas pro regeneraci fyzických i psychických sil zaměstnanců. Dny nepřetržitého odpočinku v týdnu jsou určeny k tomu, aby se zaměstnanci zotavili, a je povinností zaměstnavatele, aby takový nepřetržitý odpočinek zajistil," řekla Böhmová.

Foxconn výši pokuty napadl u soudu. Podle zástupců firmy je pokuta příliš vysoká. „Šlo o jednorázové pochybení, máme 5000 zaměstnanců a porušení zákona se týkalo jenom malé části pracovníků," uvedl podle dnešního vydání Lidových novin Foxconn v žalobě. Postup inspekce označila firma podle listu za předpojatý s tím, že inspektoři chtěli vynést co nejpřísnější trest.

Ostravský soud to odmítl. Vycházel z toho, že firma za stejné pochybení už dříve dostala pokutu 30.000 korun. Podmínky ale nenapravila. „Pokuta uložená při předchozí kontrole se zcela minula účinkem, a je tedy logické, že v nyní projednávaném případě byla uložena pokuta podstatně vyšší," vysvětlila mluvčí.

Podle zákona mohli inspektoři uložit pokutu až do milionu korun. „Jestliže žalovaný pokutu uložil ve výši poloviny její horní hranice, měl nepochybně na mysli jak výchovnou, tak represivní funkci sankce," řekla mluvčí. Soud si podle ní navíc myslí, že takováto sankce nebude mít vliv na existenci firmy, jejíž základní kapitál je podle výpisu z obchodního rejstříku 2,8 miliardy korun.

Problémy s pracovními podmínkami měl prý Foxconn i mimo ČR. Podle Lidových novin se kritiky dočkal poté, co se na veřejnost dostaly informace o podmínkách v čínských továrnách, kde se vyrábějí telefony pro společnost Apple. Apple i Foxconn slíbily, že podmínky pro dělníky zlepší.

Foxconn je největším smluvním výrobcem mobilů na světě, pracuje pro něj milion lidí. V Česku působí od roku 2000 a v továrnách v Pardubicích a Kutné Hoře zaměstnává 5000 lidí.