Na dotaz Deníku to v pátek uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

„Bylo zahájeno trestní stíhání konkrétní osoby, a to policisty Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje,“ uvedla Nguyenová. Dodala, že případ je kvalifikován jako trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a podvod ve stadiu pokusu.

Pokud bude policista uznán vinným, mohl by ve vězení strávit až pět let.

Zdroj: Youtube

K události, na kterou upozornil sám polský řidič, došlo v závěru ledna letošního roku na dálnici D1 v Ostravě. Policejní vozidlo v civilním provedení zastavilo automobil s polskou registrační značkou. Důvodem bylo údajně vysoké překročení povolené rychlosti.

Rozhovor mezi řidičem a ochráncem zákona zachytila palubní kamera. Z nahrávky je zřejmé, že policista poměrně plynulou polštinou posádce oznamuje, že za výrazné překročení rychlosti hrozí ve správním řízení roční zákaz řízení a pětadvacet tisíc korun pokuty. Později naznačuje, že se to dá řešit i jinak. Poláci se snaží vyváznout pouze s domluvou, což ochránce zákona ale odmítá.

Takto vypadala situace na estakádě kolem zbouraného stadionu Bazaly v Ostravě v den svátku sv. Valentýna, 14. února 2019.
Estakáda Bazaly připomíná oraniště. Podívejte se sami

„Nevím, jak to chcete vyřešit. Nejméně je to pět tisíc korun,“ je slyšet na nahrávce. Policista žádá ekvivalent v euro, pak se spokojí i s polskými zlotými, nakonec mu stačí 400 zlotých. Polák mu bankovky odevzdává a bez jakéhokoliv potvrzení odjíždí. Později vše konzultuje s právníkem a kontaktuje moravskoslezskou policii. Ta případ postupuje GIBS.

ZVEŘEJNĚNÍ

Polský řidič nahrávku poskytl polským médiím, které ji zveřejnily. Kromě zvuku kamera zachytila i policejní civilní vůz, samotný policista se však pohyboval mimo objektiv. Polský motorista později při prověřování přes GPS zjistil, že v úseku, kde je povolená rychlost 80 kilometrů v hodině, jel maximálně o sedm kilometrů více. Podle něj se tedy rozhodně nejednalo o výrazné překročení rychlosti. 

Parkování v Ostravě. Ilustrační foto.
Ostrava rozšiřuje rezidenční parkování do dalších obvodů
Vizualizace Černé kostky.
Černá kostka se vrací na scénu. Otevřít se má v roce 2023!