Na dotaz Deníku to v pátek uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

„Bylo zahájeno trestní stíhání konkrétní osoby, a to policisty Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje,“ uvedla Nguyenová. Dodala, že případ je kvalifikován jako trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a podvod ve stadiu pokusu.

Pokud bude policista uznán vinným, mohl by ve vězení strávit až pět let.

K události, na kterou upozornil sám polský řidič, došlo v závěru ledna letošního roku na dálnici D1 v Ostravě. Policejní vozidlo v civilním provedení zastavilo automobil s polskou registrační značkou. Důvodem bylo údajně vysoké překročení povolené rychlosti.

Rozhovor mezi řidičem a ochráncem zákona zachytila palubní kamera. Z nahrávky je zřejmé, že policista poměrně plynulou polštinou posádce oznamuje, že za výrazné překročení rychlosti hrozí ve správním řízení roční zákaz řízení a pětadvacet tisíc korun pokuty. Později naznačuje, že se to dá řešit i jinak. Poláci se snaží vyváznout pouze s domluvou, což ochránce zákona ale odmítá.

„Nevím, jak to chcete vyřešit. Nejméně je to pět tisíc korun,“ je slyšet na nahrávce. Policista žádá ekvivalent v euro, pak se spokojí i s polskými zlotými, nakonec mu stačí 400 zlotých. Polák mu bankovky odevzdává a bez jakéhokoliv potvrzení odjíždí. Později vše konzultuje s právníkem a kontaktuje moravskoslezskou policii. Ta případ postupuje GIBS.

ZVEŘEJNĚNÍ

Polský řidič nahrávku poskytl polským médiím, které ji zveřejnily. Kromě zvuku kamera zachytila i policejní civilní vůz, samotný policista se však pohyboval mimo objektiv. Polský motorista později při prověřování přes GPS zjistil, že v úseku, kde je povolená rychlost 80 kilometrů v hodině, jel maximálně o sedm kilometrů více. Podle něj se tedy rozhodně nejednalo o výrazné překročení rychlosti.