Lumír Herič, který je označován za jednoho z největších počítačových hackerů u nás, byl v roce 2011 v nepřítomnosti odsouzen k šesti rokům vězení. Verdikt vynesl Krajský soud v Ostravě.

Podle obžaloby se Herič rafinovaným způsobem dostal k heslům osmi desítek uživatelů internetového bankovnictví České spořitelny. Oběťmi byli vesměs studenti, kteří z veřejných počítačů dvou fakult Vysoké školy báňské a Ostravské univerzity prováděli bankovní operace na svých účtech.

Z nich se Herič v září 2006 pokusil převést zhruba 3,2 milionu korun na různá konta. Zadal 809 elektronických příkazů. Transakce se naštěstí podařilo na poslední chvíli zablokovat, případně peníze ihned zajistit a vrátit zpět majitelům.

SPECIÁLNÍ PROGRAM

Herič měl do počítačů instalovat speciální program, který zaznamenával stisky kláves. Výsledky si později stáhl na své počítače a analyzoval je. Takto získal všechny potřebné informace. Poté přes internetové bankovnictví odeslal příkazy k úhradě na různé účty. Počínal si přitom velmi obezřetně. Využíval volně přístupného internetového wi-fi připojení, u kterého nelze zjistit konkrétního odesílatele.

Policie se případem začala zabývat na podnět České spořitelny, která upozornila na nestandardní a podezřelé operace. Česká spořitelna po tomto počítačovém útoku zpřísnila bezpečnostní opatření týkající se elektronického bankovnictví.

UTEKL

Během náročného vyšetřování se kriminalisté dostali až k Lumíru Heričovi. Při rozsáhlé domovní prohlídce u něj zabavili několik stolních počítačů a notebooků i řadu CD a DVD nosičů. Samotného Heriče našli ukrytého na půdě rodinného domu. Po výslechu jej pustili. K tomu, aby jej mohli obvinit, totiž scházely důkazy. Několik měsíců se pak čekalo na analýzu počítačů. Po obdržení výsledků se policisté chystali Heriče zatknout a obvinit. Muž ale mezitím utekl.

Dopadnout se jej podařilo až tento týden.