U tohoto druhu kriminality je zcela běžné, že jednotliví aktéři nevypovídají nebo svou vinu odmítnou. Trojice mužů z Ostravska a Karvinska se ale ke všemu přiznala.

„Jsem vinen a plně souhlasím s obžalobou. Lituji toho, zcela se doznávám, nechci protahovat hlavní líčení,“ prohlásil před soudem ústřední aktér, který podle obžaloby mohl vyrobit až pět kilogramů pervitinu. Jak dodal, měl firmu a ne vlastní vinou se dostal do dluhů.

UM Parkour Park v Ostravě-Kunčicích.
Parkour v Ostravě. Populární sport mladých teď musí žádat o pomoc, snad přežije

„Dlužil jsem zaměstnancům, zaplatil jsem jim to z pervitinu,“ vysvětloval téměř se slzami v očích. Také jeho dva kumpáni se více méně doznali. „Nebývá obvyklé tak rozsáhlé doznání,“ konstatoval předseda senátu s tím, že nebýt přiznání, bylo by prokazování uvedeného množství pervitinu velmi komplikované.

Odvolání

Hlavní organizátor dostal osm let, zbylí dva muži pět a šest let. První dva rozsudek přijali, třetí se odvolal. Na svém přiznání nic nezměnil, prohlásil jen, že se podílel na výrobě menšího množství pervitinu, než jak rozhodl soud.

Jeho případ se již dvakrát dostal před Vrchní soud v Olomouci. Ten nejprve rozhodnutí o šestiletém trestu zrušil a případ vrátil k novému projednání krajskému soudu, jenž obžalovanému trest snížil na pět a půl roku. Opět následovalo odvolání muže i státního zástupce k vrchnímu soudu. V těchto dnech padl definitivní verdikt.

Internet a sociální sítě nejsou jen místem zábavy, ale také nebezpečí. Ilustrační foto.
Mladík se naboural do profilu své známé. Hrozí mu tři roky vězení

„Obě odvolání, která směřovala, co do prokázaného množství vyrobeného pervitinu, jsme jako nedůvodná zamítli,“ řekl Deníku mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Podle rozsudku se muž podílel na výrobě více než kilogramu pervitinu v garáži, kterou poskytl hlavnímu vařiči. „Trest je podle nás přiměřený,“ uvedl Cik. Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné a není proti němu odvolání.