V praxi následovala komunikace svědčící o velkém zájmu. Nakonec se obě strany dohodly na osobní schůzce, kde došlo k transakci. Spokojený byl však pouze jeden z aktérů, a to údajný ing. Spokojený.

Ilustrační foto
Případ z Ostravy jako varování. Balíkoví podvodníci to zkouší i přes SMS zprávy

Na místě před zraky prodejců provedl domluvenou platbu, a to přes internetové bankovnictví. Lidé tak viděli, jak z jeho účtu odcházejí peníze. Nevěděli však, že muž tak učinil pouze přes DEMO verzi, což je ukázková neboli zkušební verze internetového bankovnictví. Ve skutečnosti k žádné transakci nedošlo. Prodávající však v domnění provedené platby předali ing. Spokojenému mobilní telefon a vzájemně si podepsali doklady. V dalších dnech pak ale marně čekali na peníze.

Sraz na Masarykově náměstí

Jedním z podvedených byl i dvaadvacetiletý Vojtěch Petr z Orlové, který přišel o mobilní telefon za devět tisíc korun. „Domluvili jsme se, že se sejdeme na Masarykově náměstí. Já jsem mu předal mobil a on mi ukázal průběh transakce a peníze, který mi měl poslat. Uvěřil jsem mu a předal mu telefon,“ řekl Deníku Vojtěch Petr s tím, že ho v té chvíli vůbec nenapadlo, že by se mohlo jednat o DEMO verzi internetového bankovnictví.

Nadace Agel splnila sen malému klukovi Lukášovi, který se mohl zúčastnit florbalového zápasu Vítkovic, 17. prosince 2021 v Ostravě.
Dvanáctiletému Lukášovi osud nepřál, florbalisté Vítkovic mu ale splnili sen

Až později pochopil, že se stal obětí podvodu. Ing. Spokojený měl ještě tolik drzosti, že ho zanedlouho kontaktoval a obvinil z podvodu. Tvrdil, že telefon nefunguje a domáhal se vrácení údajně uhrazené částky. Na mužův argument, že mu zatím na účet nepřišla žádná platba, ing. Spokojený nereagoval. Naopak začal vyhrožovat policií. Padala slova o podvodu, trestním oznámení a vězení.

Za mřížemi ale skončí ing. Spokojený. Ostravští kriminalisté, kteří se případem začali zabývat, mu prokázali dvanáct podvodů se škodou přesahující 300 tisíc korun. Muž se kromě Ostravy objevil i ve Vsetíně a Olomouci, je pravděpodobné, že napálených bylo více. Ke zločinům se přiznal.

Poškození, hlaste se

„Není vyloučeno, že se mohl dopustit podvodného jednání napříč celou Českou republikou,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie s tím, že policie se rozhodla zveřejnit fotografii muže vystupujícího jako ing. Spokojený.

„Pokud jste se s tímto mužem setkali a stali se obětí uvedeného jednání, obraťte se na tísňovou linku 158,“ doplnila Michalíková.

Jak se ukázalo, dotyčný byl již v nedávné minulosti za podobné podvody obviněn. Tehdy byl stíhán na svobodě, v nekalostech se ale rozhodl pokračovat. I to zřejmě sehrálo roli v rozhodování soudu, který jej poslal do vazby. Recidivistovi nyní hrozí až pětiletý žalář.