K činu došlo v dubnu 2015 v domě v Jakartovicích-Deštné. Ženy jako zázrakem přežily. Utrpěly však různě závažná fyzická poranění, měly i velké psychické problémy. Podle jejich zmocněnce je událost prakticky vyřadila z běžného života.

Družce byla dokonce kvůli špatnému psychickému stavu přiznána invalidita třetího stupně. Krajský soud v Ostravě muži za pokus o dvojnásobnou vraždu vyměřil osmnáct let žaláře. Verdikt potvrdil vrchní soud a poté i Nejvyšší soud. Jiří L. nyní podal žádost o obnovu procesu, kterou se v těchto dnech začal zabývat ostravský senát.

Někdo tam byl

Muž u soudu tvrdil, že je obětí spiknutí. V domě si údajně všiml tajemné postavy. Pak se dokonce sám stal obětí napadení. Podle jeho verze to byl někdo, kdo mu chtěl ukrást peníze připravené na nákup nemovitosti. Z účasti na útoku podezříval i družku a tetu. Nyní obvinil i dalšího rodinného příslušníka. Jiří L. soudu oznámil, že hodlá předložit důležitý znalecký posudek. Ten má prokázat, že zranění obou žen vznikla jinak, než jak uvedl státní zástupce.

Jiří L. ale nakonec posudek nedodal s tím, že se jeho vypracování protáhlo. Také tvrdil, že k soudu dorazí důležitý svědek. Ten se však neobjevil. Krajský soud proto projednávání žádosti o obnovu procesu odročil.

Šílenec?

Podle žalobce se muž na jateční zločin připravoval. Příbuzným schoval mobilní telefony do kamen a z domu vypustil jejich psa, aby je nemohl bránit. Ženy vypověděly, že se Jiří L. choval jako šílený. „Otevřely se dveře a on tam vstoupil. Byl jako nepříčetný. Začal křičet, že o něm nikdo mluvit nebude a že nás zastřelí,“ uvedla jedna z příbuzných, která se Langerovi snažila vysvětlit, že o něm nehovořily. „On byl však nepříčetný. Křičel, že zastřelí nás dvě a pak i celou rodinu,“ dodala.

Ženy se pokusily o obranu. Při následné potyčce nejprve střelou zasáhl tetu, pak zranil i družku. Do objektu nakonec přinesl kanystr s ředidlem. Požár však nezaložil a ujel.