PERLIČKY OSTRAVSKÉHO ZLOČINU

Přes internet kupovati?
Dej si pozor, říká máti.
Cihla místo foťáku,
dostal jsi mě, syčáku!

Do Vánoc sice schází ještě několik týdnů, lidé však již nyní začínají shánět dárky pro své nejbližší. Stále oblíbenější je nakupování přes internet.

V této souvislosti policisté varují před různými podvody. Jde například o neověřené weby. Ty za podezřele výhodné ceny slibují zboží, které však nedodají. Nebezpečí číhá i na bazarových serverech.

Přestože mnozí lidé postupují obezřetně a předem neplatí, mohou přijít o nemalé částky. I když úhradu provedou až při převzetí balíku, vyhráno zdaleka nemají. Potvrzují to případy, které v letošním roce řešila moravskoslezská policie.

Jednou z obětí se stal sedmašedesátiletý důchodce, který si přes internet objednal telefon značky Samsung. Na dobírku mu přišel balíček, který po úhradě částky ve výši 6500 korun převzal a rozbalil. Místo telefonu však nalezl sklenici s práškem.

Pořádný vztek měl i muž, který si prostřednictvím internetu objednal a zaplatil kočárek za 15 200 korun. V balíku však našel jen velkou obnošenou pánskou botu. Fantazie podvodníků, kteří lidem místo zaplaceného zboží posílají různé věci, nezná mezí.

Jeden z výtečníků před časem napálil nejméně tři lidi, s nimiž se dohodl na ceně mobilního telefonu. Poté jim na dobírku odeslal balíčky. Dva zájemci našli uvnitř brambory, poslední objevil stavební suť. Policisté podvodníka dopadli a obvinili. Při zásilkách na dobírku je vhodné balíček po zaplacení ihned otevřít a obsah zkontrolovat. V případě podvodu je třeba volat policii a pokusit se odeslání peněz zablokovat.