„Jsem vinen a plně souhlasím s obžalobou. Jsou tam jen drobné nesrovnalosti, ale jinak s obžalobou souhlasím. Lituji toho, zcela se doznávám, nechci protahovat hlavní líčení,“ prohlásil Patrik H. z Ostravska, který podle obžaloby mohl vyrobit až pět kilogramů pervitinu. Muž patřil k největším vařičům v regionu.

MOBILNÍ VARNA

„Drogu vyráběl na různých místech Moravskoslezského kraje, zejména v Havířově a v Ostravě,“ uvedl státní zástupce David Bartoš s tím, že muž používal provizorní mobilní varnu, kterou dle potřeby převážel na různá místa.

Drogu podle žalobce vyráběl zpočátku jednou týdně, poté jednou za měsíc, a to v různém množství od desítek gramů do jednoho a půl kilogramu. „Nevím, jestli to bylo celkem opravdu pět kilogramů, ale určitě něco v rozmezí od tří a půl do pěti kilogramů,“ prohlásil muž, který však odmítl, že by drogu vařil pravidelně. Jak řekl, spíše šlo o nárazové akce.

DLUHY

„Dohnala mě k tomu životní situace. Čtrnáct roků jsem podnikal na stavbách, nezaplatili mi fakturu za 600 tisíc korun. Dlužil jsem zaměstnancům, zaplatil jsem jim to z pervitinu,“ vysvětlil obžalovaný, který z drogového zisku hradil i životní náklady.

Léky potřebné k výrobě pervitinu nakupoval sám nebo prostřednictvím dalších osob v Polsku. „Lékárnici v Polsku s tím kšeftují, není problém získat větší množství,“ řekl Patrik H.

Drogu sám užil, část dával zdarma či prodával známým, pervitinem se odměňoval i za poskytnutí prostor k vaření drogy. Spolu s ním na lavici obžalovaných usedli i jeho dva známí, kteří mu pomáhali, případně zajistili zázemí k umístění mobilní varny. Všem obžalovaným hrozí v případě uznání viny osm až dvanáct let vězení. Hlavní líčení bylo odročeno.