Objevují se i v prostředcích městské hromadné dopravy (MHD). Například ostravský dopravní podnik (DPO) má kamery ve většině svých vozů.

„Záznamy jsou v HD rozlišení, v nových vozech dokonce ve Full HD,“ řekla Deníku mluvčí DPO Tereza Šnoblová. Například tramvaje podle velikosti a typu mají čtyři až dvacet kamer. Je jimi vybaveno více než sedmdesát procent tramvají, téměř šedesát procent trolejbusů a více než čtyřicet procent autobusů.

V Ostravě se únava neodpouští, takto se například krade na Kuřím rynku, podívejte se. I zde sehrály důležitou roli kamery:

Zdroj: Se svolením Městské policie Ostrava

„V případě, že půjde vše bez komplikací, chceme mít do poloviny roku 2023 veškerý vozový park vybaven kamerovým systémem,“ dodala Šnoblová s tím, že DPO ročně policistům poskytne stovky záběrů.

 „Jen v roce 2021 jsme takto s policií ve věcí záznamů z kamer spolupracovali ve více než sedmi stech případech,“ řekla Šnoblová. A policisté si pomoc DPO neumějí vynachválit. Nejde jen o odhalování zločinů přímo v dopravních prostředcích. Kriminalisté často z pouličních kamer nebo výpovědí zjistí, že podezřelý před, či po činu nastoupil do MHD. Pokud se tak stane, je velmi pravděpodobné, že získají jeho tvář. Kamerové záznamy z tramvají, autobusů a trolejbusů jsou totiž velmi kvalitní.

Zvrhlík

To se potvrdilo před několika týdny při dopadení sexuálního násilníka, jenž v Přívoze napadl a obtěžoval osmnáctiletou dívku. Jak se ukázalo, v centru Ostravy s ní nastoupil do tramvaje. Policisté si vyžádali kamerové záběry ze soupravy, které jim pomohly agresora vypátrat a zadržet. K činu se přiznal. „Záznamy byly velmi kvalitní,“ řekl ostravský kriminalista Karel Mul.

Ostravské Hradčany za západu slunce.
OBRAZEM: Ostravské Hradčany a západ slunce v pozadí. No není to krásné město?

Před časem kamery pomohly vyřešit případ brutálního násilí v tramvaji. Jeden z pasažérů v Ostravě-Mariánských Horách bezdůvodně napadl muže. Dal mu takzvanou „hlavičku“ a srazil jej k zemi. Následně ho do hlavy udeřil lahví s alkoholem. Rána byla tak silná, že se lahev rozbila. Situaci uklidnila až jedna z cestujících, která na agresora namířila svou legálně drženou zbraň. Útočník se zalekl a vystoupil. Policie zveřejnila záznamy z tramvajových kamer. Muž se na nich poznal a přihlásil se policii. Prý byl opilý a na nic si nepamatoval. Soud mu vyměřil šest let vězení.

Vykrádač sklepů

Jindy kamery přispěly k odhalení agresora, jenž v tramvaji napadl zahraniční studenty. Nelíbilo se mu, že nemluvili česky. Důležité jsou i kamery, které si vlastníci rodinných a činžovních domů instalují ve vnitřních prostorách. Nedávno byli i díky záznamům dopadeni vykrádač sklepů v Českém Těšíně a zloděj kol ve Frýdku-Místku.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Pražský primátor podle moravskoslezského hejtmana nejedná férově

Prakticky v každém městě Moravskoslezského kraje jsou instalovány monitorovací systémy, které využívají strážníci. Na obrazovkách v přímém přenosu sledují dění na ulici a dokáží na místo vyslat nejbližší hlídku. Nejpropracovanější kamerový systém má Ostrava. Městská policie využívá více než osm set kamer. Záběry se sbíhají do vyhodnocovacích pracovišť po celé Ostravě, kde strážníci sledují monitory. Jsou v neustálém spojení s kolegy v terénu, které dle potřeby vysílají na místa událostí.