Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v minulých dnech rozhodlo o zrušení usnesení o zahájení respektive rozšíření trestního stíhání u čtyř fyzických a dvou právnických osob.

Mělo by jít o osoby obviněné v září z daňových podvodů. Případ známý jako kauza Dědic přesto spěje do finále. V řádech několik týdnů by mohla být podána obžaloba v hlavní větvi.

Mezi lidmi, u kterých NSZ stíhání zrušilo, je podle Českého rozhlasu Lenka Oborná, ředitelka reklamní agentury Propag Storm. „Jsem šťastná. Můj život to ovlivnilo strašně moc a začínám věřit na spravedlnost a dobré lidi," reagovala pro Český rozhlas na zrušení stíhání.

Několik měsíců měla zajištěný majetek, konkrétně nemovitosti. „Jsem informována, že veškerý majetek bude navrácen; byl jenom zajištěn jako zajištění náhrady škody," uvedla Oborná.

Zrušení usnesení o zahájení či rozšíření stíhání Deníku potvrdil dozorující státní zástupce Vít Koupil.

Instrukce

„Nejvyšší stání zastupitelství zrušilo trestní stíhání obviněných osob pro daňový trestný čin. V daném usnesení nám dalo nějaké instrukce, jakým způsobem máme doplnit dokazování a doplnit určitá skutková tvrzení. Policejní orgán bude ve vztahu k tomu provádět další úkony trestního řízení. Jelikož jsme v režimu prověřování, tak to nemůžu blíže komentovat," řekl Deníku Koupil s tím, že nadále zůstávají vyšetřovány veřejné zakázky.

„Těch se usnesení Nejvyššího státního zastupitelství netýká. To vyšetřování je již fakticky skončeno. Policejní orgán provedl veškeré plánované úkony v dané věci. Dá se předpokládat, že v nejbližších dnech přistoupí k seznamování se spisovým materiálem. Obhájci a obvinění mají právo prostudovat spis, případně podat nějaké návrhy na dokazování. Záleží samozřejmě na tom, zda návrhy na dokazování budou shledány důvodnými, nebo ne," doplnil Koupil.

Poté by policie měla státnímu zastupitelství předložit spis ke konečnému rozhodnutí v rámci přípravného řízení. „Jsou zde tři možnosti. Vrácení věci, zastavení trestního stíhání nebo podání obžaloby," vysvětlil Koupil.

Co se týká osob, u kterých NSZ zrušilo usnesení ohledně zahájení či rozšíření trestního stíhání, zde zřejmě policie rozhodne o oddělení od hlavní větve. Trestní řízení však formou prověřování pokračuje a v budoucnu není vyloučeno zahájení trestního stíhání.

Obvinění

V kauze Dědic bylo vloni na jaře obviněno osm osob a čtyři firmy. Ostravský lobbista Martin Dědic měl společně s dalšími lidmi ovlivnit veřejné zakázky u Dopravního podniku Ostrava a Městské nemocnice Ostrava. U dopravního podniku se podezřelé zakázky z let 2009 až 2013 týkaly tramvají, u nemocnice stavebních prací a nákupu zdravotnického zařízení.

Dědic údajně dokázal zařídit, aby veřejné zakázky vyhrály vybrané firmy. Za to měl vzít úplatky ve výši přesahující třicet milionů korun. „Byly to postupně dávané finanční částky. Následně měly být zakrývány prostřednictvím smluv označovaných buď jako poradenské nebo smlouvy o kontrolní činnosti," vysvětlil již dříve Koupil fungování celého systému.

Dědic podle obvinění využil napojení na regionální politiky. Z usnesení o zahájení trestního stíhání, které se dostalo na veřejnost, vyplývá, že s některými politiky měl stovky až několik tisíc telefonických kontaktů.