VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Dědic: tisíce telefonátů a SMS s regionálními politiky

Kauza zmanipulovaných veřejných zakázek v ostravských městských a příspěvkových organizacích nabírá obrátky. Primátor Petr Kajnar vyzval k rezignaci z funkcí v radě města náměstkyni Simonu Piperkovou a radního Lumíra Palyzu.  

9.5.2014 3
SDÍLEJ:

Podnikatel a lobbista Martin Dědic (na snímku uprostřed) u ostravského soudu.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Vše se odehrálo na základě informací otištěných v týdeníku Euro, podle kterých byl hlavní aktér celé kauzy Martin Dědic v čilém kontaktu s regionálními politiky. Týdeník upozornil na stovky, někdy až tisíce telefonátů a krátkých textových zpráv s politiky a manažery městských firem během jednoho roku. „Policie od května 2012 do dubna 2013 zaznamenala mezi Dědicem a Piperkovou 1431 telefonních spojení," stojí například v týdeníku.

Primátor města na to zareagoval výzvou k rezignaci.

„Domnívám se, že jak náměstkyně města Ostravy Simona Piperková, tak radní města Lumír Palyza by měli odstoupit ze svých funkcí v radě města. A to z toho důvodu, že pokud týdeník Euro uvádí pravdivé informace a dotyční se téměř každý den několikrát kontaktovali s panem Dědicem, pak je tato skutečnost v rozporu s jejich dřívějšími prohlášeními, že se znali pouze na bázi výkonu funkce veřejného činitele. A je zjevné, že jejich případná lež vede k tomu, aby utajili skutečnost, že byli s panem Dědicem v úzkém kontaktu," uvedl včera ostravský primátor Petr Kajnar.

Rezignovat se nechystají

Ani jeden ze zmíněných politiků však rezignovat nehodlá.

„Jak jsem již několikrát uvedla, s panem Dědicem jsem komunikovala jako s desítkami jiných lidí. Pan Dědic vždy vystupoval jako osoba veřejně známá, prezentoval se a byl znám jako člověk, který má kontakty a odborné znalosti. Vždy jsem říkala, že jsem pana Dědice znala. Odstupovat z funkcí se proto nechystám," řekla Deníku náměstkyně Simona Piperková.

Stejně se vyjádřil také starosta Poruby Lumír Palyza. „Rezignaci rozhodně nezvažuji. Mé kontakty s Martinem Dědicem byly pouze pracovní, vyplývající z funkce starosty," trval na svém prohlášení radní města.

Dozorující státní zástupce Vít Koupil důrazně odmítl, že informace v kauze Dědic zveřejněné v týdeníku Euro pocházejí „z kruhů blízkých státnímu zastupitelství", jak se uvádí v článku.

„Informace v žádném případě nepocházejí ze strany státního zastupitelství. Od počátku trestního stíhání máme opatření, která mají zabránit únikům informací z trestního spisu," řekl Koupil, který nechtěl potvrdit, ani vyvrátit zveřejněné počty telefonních kontaktů mezi Dědicem a regionálními politiky.

„Jelikož ze státního zastupitelství informace nepocházejí a žádné zdroje blízké státnímu zastupitelství neexistují, nebudu nic z toho komentovat," řekl Koupil s tím, že obecně platí, že údaje z jakéhokoliv případu se na veřejnost mohou dostat různými způsoby.

„V rámci práva na obhajobu usnesením o zahájení trestního stíhání nedisponuje pouze policie a státní zastupitelství, ale samozřejmě všichni obvinění a jejich obhájci," uvedl Koupil. Za únikem informací a jejich předání médiím může být například taktika související s obhajobou někoho z obviněných nebo snaha o zdiskreditování svědků.

Co se týká kauzy ostravských zmanipulovaných zakázek, státní zástupce také prakticky vyloučil, že by zprávy pocházely od policie. „Ve vztahu k policii jsem si vyhradil, že informace veřejnosti budu poskytovat já," dodal Koupil. Vyšetřovatel případu, který byl citován v článku, státnímu zástupci řekl, že médiím žádné informace nepředal a žádný rozhovor neposkytl. „Já mu věřím," uzavřel Koupil.

Vyšetřování pokračuje

Vyšetřování kauzy Dědic může trvat ještě několik měsíců. Před několika dny skončilo další kolo výslechů, které nyní detektivové z protikorupční policie a státní zastupitelství vyhodnocují. Výslechy jsou plánovány i v květnu. Týkat by se měly přibližně dvaceti lidí.

Dědic byl obviněn spolu s dalšími sedmi osobami z ovlivňování šesti veřejných zakázek, které se týkaly Dopravního podniku Ostrava a Městské nemocnice Ostrava.

Dědic údajně dokázal zařídit, aby veřejné zakázky vyhrály vybrané firmy. Za to měl vzít úplatky ve výši přesahující třicet milionů korun. „Byly to postupně dávané finanční částky. Následně měly být zakrývány prostřednictvím smluv označovaných buď jako poradenské,nebo smlouvy o kontrolní činnosti," vysvětlil Koupil fungování celého systému.

Dědic podle obvinění využil napojení na regionální politiky. „Trestná činnost spočívá v tom, že osoba stojící mimo oficiální struktury města na základě svého vlivu získaného prostřednictvím kontaktů s místními regionálními politiky měla vliv na chod jedné obchodní společnosti plně ovládané městem a jedné příspěvkové organizace," řekl již dříve Koupil.

Dědic jako jediný skončil ve vazbě. Proti tomuto rozhodnutí podal stížnost, kterou ale Krajský soud v Ostravě v minulých dnech zamítl. Dědicovi hrozí až dvanáct let vězení.

Autor: Jaroslav Perdoch, Martina Koziolová

9.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Pavel Pišťák
13

Když jdou karty, to klidně čůráte i do lahvičky, říká mariášový matador

Tunel dlouhý přibližně 1,2 kilometru by měl vést pod touto částí Bohumínské ulice. Ulevit má lokalitě od tranzitní dopravy a vrátit Slezské Ostravě historické centrum.
7 6

Ostrava chce předejít dopravnímu kolapsu. Postaví tunely

Premiérová seznamka pro seniory se v kině vydařila

Je všední prosincový den, krátce po poledni. Z promítacího sálu ostravského Minikina vycházejí diváci do sousední kavárny a usedají k malému občerstvení.

KOOPERATIVA NBL: Opava - Ostrava 111:78

Zaplněné tribuny opavské víceúčelové haly v sobotu večer přihlížely ostře sledovanému derby Kooperativy NBL. Domácí totiž narazili na regionálního rivala z Ostravy. Utkání bylo vyrovnané do třetí čtvrtky, kdy se Opavané ve skóre trhli a poslední desetiminutovka se dohrávala už jen z povinnosti. Opava nakonec zvítězila 111:78.

Pět hasičských vozů vyjelo k požáru bytu v Hrabůvce

Zdánlivě hodně rušno bylo v sobotu v odpoledních hodinách v Ostravě-Hrabůvce nedaleko hotelového domu Hlubina. Hasiči dostali hlášení o požáru bytu. Na místo vyrazilo celkem pět vozů.

V Tramvaji rozbil lahví cestujícímu hlavu a pak se sám přihlásil na polici

Pátrání policistů po dalším agresorovi z ostravské MHD nemělo dlouhého trvání.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT