Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Dědic: vypovídaly svědkyně „bez tváře“

Videokonferencí se dvěma svědkyněmi, které jsou pod ochranou policie, pokračovalo ve středu u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení s ostravským lobbistou Martinem Dědicem. Ten je obžalován z ovlivňování veřejných zakázek.

26.4.2017
SDÍLEJ:

Soud s lobbistou Martinem Dědicem. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Kde se svědkyně v současné době nacházejí, není známo. Předseda senátu pouze uvedl, že jsou na území České republiky. Jejich tváře na obrazovkách v soudní síni viděl pouze senát, žalobce a advokáti. Veřejnost včetně novinářů hleděla pouze na „odvrácené“ strany dvou televizí.

Před samotným video výslechem předseda senátu vydal zákaz pořizování fotografií a videozáznamu, a to z důvodu ochrany obou žen.

PŘEDRAŽENÁ REKLAMA

Vyslýchané ženy byly spolumajitelky agentury PropagStorm z Frýdku-Místku. Obě figurují ve vedlejší větvi kauzy Dědic týkající se podezření z daňových úniků, v níž zatím padlo třiadvacet obviněných. Dědic mezi nimi není. Vše se točí kolem agentury PropagStorm zabývající se reklamou a pronájmem reklamních ploch při sportovních akcích. Řada firem z České republiky, včetně Dědicovy, do tohoto druhu podnikání údajně investovala nemalé peníze. Za ně si podle některých expertů kupovala předraženou reklamu při sportovních utkáních. Část financí pak měly společnosti dostávat zpět. Tím mohlo dojít k daňovým únikům ve výši stovek milionů korun. Obě ženy získaly status spolupracujícího obviněného, což by jim mohlo zajistit mírnější tresty.

První z vyslýchaných potvrdila, že mezi klienty PropagStorm patřila i Dědicova firma Bussines Advisor. Uvedla také, že ceny za služby byly mnohonásobně navýšeny a část peněz se klientům vracela.

LOGA NAD ZLATO

„Na sportovních utkáních byla propagována loga našich klientů. Tohle je hlavní činnosti společnosti. Nejdůležitější část toho ale bylo vygenerování osmdesáti až pětaosmdesáti procent finančních prostředků, které vložili naši klienti do reklamních činností. Tak, aby se těch osmdesát až osmdesát pěti procent vracelo k nim,“ uvedla svědkyně s tím, že vše fungovalo na bázi řetězce firem.

Podle svědkyně měl Dědic zájem především o reklamní plochy na utkání házené. „Cena byla mnohokrát neskutečně navýšena, na to, že to byla házená,“ řekla svědkyně.

Také druhá žena potvrdila slova o předražených reklamách a vrácení peněz jednotlivým firmám, ať již osobně či jiným způsobem. Svědkyně uvedla, že osobně peníze Dědicovi vracela dvakrát, a to ve výši přesahujícího 800 a 600 tisíc korun. Prohlásila také, že Dědicovi předala kontakt na člověka, který zřizoval zahraniční účty.

Svědkyně dále dodala, že po vypuknutí aféry na ni Dědic prostřednictvím dalších osob vyvíjel nátlak, aby ze všeho vyšel s čistým štítem bez ohledu na své okolí.

Vyšetřování vedlejší větve pokračuje.

OVLIVŇOVÁNÍ ZAKÁZEK?

Co se týká ostravského případu, ve kterém figuruje Dědic, dalších sedm obžalovaných a čtyři firmy, mělo jít o zasahování do veřejných zakázek. Dědic podle státního zástupce Víta Koupila díky kontaktům s regionálními politiky ovlivnil šest veřejných zakázek u Dopravního podniku Ostrava a Městské nemocnice Ostrava. U dopravního podniku se podezřelé zakázky z let 2009 až 2013 týkaly tramvají, u nemocnice stavebních prací a nákupu zdravotnického zařízení. Dědic za to údajně získal úplatky ve výši kolem třiceti milionů korun. Lobbista vinu odmítá.

Před soudem již v roli svědků vypovídali čelní regionální politici. Někteří z nich měli s Dědicem čilé osobní či telefonické kontakty. Všichni odmítli, že by Dědic za nimi přicházel s nějakými požadavky.

Hlavní líčení ve čtvrtek pokračuje výslechem svědků, poté bude odročeno.

Autor: Jaroslav Perdoch

26.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.B, ZŠ a MŠ Ukrajinská 19, Ostrava-Poruba

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ragbisté Mariánských Hor si zahrají rozhodující zápas o extraligu

Ragbisté Mariánských Hor budou bojovat o extraligu. Tým trenéra Roba Vanna sice v závěrečném kole Českého poháru, skupiny Morava, nezískal na hřišti Zlína původně potřebný bod, a prohrál tam 9:29, nakonec jim však i tento výsledek zaručil postup do finále.

Osudy pevností na Opavsku? Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady...

Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady. Takové osudy mají dnes pevnosti a pevnůstky na Opavsku, které se budovaly v letech 1935 až 1938, tedy před více než osmdesáti lety. Mnohé z nich už dávno nepatří armádě, další se na převod do majetku historických spolků, jednotlivců nebo měst a obcí teprve chystají.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

Pouze čtyři strany v Moravskoslezském kraji mají v čele kandidátky ženu

V Moravskoslezském kraji jde do blížících se voleb šestadvacet stran a hnutí. Deník zjišťoval, kolik je na jejich kandidátkách příslušnic něžného pohlaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení