Kde se svědkyně v současné době nacházejí, není známo. Předseda senátu pouze uvedl, že jsou na území České republiky. Jejich tváře na obrazovkách v soudní síni viděl pouze senát, žalobce a advokáti. Veřejnost včetně novinářů hleděla pouze na „odvrácené“ strany dvou televizí.

Před samotným video výslechem předseda senátu vydal zákaz pořizování fotografií a videozáznamu, a to z důvodu ochrany obou žen.

PŘEDRAŽENÁ REKLAMA

Vyslýchané ženy byly spolumajitelky agentury PropagStorm z Frýdku-Místku. Obě figurují ve vedlejší větvi kauzy Dědic týkající se podezření z daňových úniků, v níž zatím padlo třiadvacet obviněných. Dědic mezi nimi není. Vše se točí kolem agentury PropagStorm zabývající se reklamou a pronájmem reklamních ploch při sportovních akcích. Řada firem z České republiky, včetně Dědicovy, do tohoto druhu podnikání údajně investovala nemalé peníze. Za ně si podle některých expertů kupovala předraženou reklamu při sportovních utkáních. Část financí pak měly společnosti dostávat zpět. Tím mohlo dojít k daňovým únikům ve výši stovek milionů korun. Obě ženy získaly status spolupracujícího obviněného, což by jim mohlo zajistit mírnější tresty.

První z vyslýchaných potvrdila, že mezi klienty PropagStorm patřila i Dědicova firma Bussines Advisor. Uvedla také, že ceny za služby byly mnohonásobně navýšeny a část peněz se klientům vracela.

Asistenti přepravy dbají na dodržování přepravních podmínek.
Kdo nemá platnou jízdenku, ať si vystoupí. Cože?!

LOGA NAD ZLATO

„Na sportovních utkáních byla propagována loga našich klientů. Tohle je hlavní činnosti společnosti. Nejdůležitější část toho ale bylo vygenerování osmdesáti až pětaosmdesáti procent finančních prostředků, které vložili naši klienti do reklamních činností. Tak, aby se těch osmdesát až osmdesát pěti procent vracelo k nim,“ uvedla svědkyně s tím, že vše fungovalo na bázi řetězce firem.

Podle svědkyně měl Dědic zájem především o reklamní plochy na utkání házené. „Cena byla mnohokrát neskutečně navýšena, na to, že to byla házená,“ řekla svědkyně.

Také druhá žena potvrdila slova o předražených reklamách a vrácení peněz jednotlivým firmám, ať již osobně či jiným způsobem. Svědkyně uvedla, že osobně peníze Dědicovi vracela dvakrát, a to ve výši přesahujícího 800 a 600 tisíc korun. Prohlásila také, že Dědicovi předala kontakt na člověka, který zřizoval zahraniční účty.

Svědkyně dále dodala, že po vypuknutí aféry na ni Dědic prostřednictvím dalších osob vyvíjel nátlak, aby ze všeho vyšel s čistým štítem bez ohledu na své okolí.

Vyšetřování vedlejší větve pokračuje.

Jiří Včelař Kotas
Chtěl být prezidentem, teď má na krku mezinárodní zatykač

OVLIVŇOVÁNÍ ZAKÁZEK?

Co se týká ostravského případu, ve kterém figuruje Dědic, dalších sedm obžalovaných a čtyři firmy, mělo jít o zasahování do veřejných zakázek. Dědic podle státního zástupce Víta Koupila díky kontaktům s regionálními politiky ovlivnil šest veřejných zakázek u Dopravního podniku Ostrava a Městské nemocnice Ostrava. U dopravního podniku se podezřelé zakázky z let 2009 až 2013 týkaly tramvají, u nemocnice stavebních prací a nákupu zdravotnického zařízení. Dědic za to údajně získal úplatky ve výši kolem třiceti milionů korun. Lobbista vinu odmítá.

Před soudem již v roli svědků vypovídali čelní regionální politici. Někteří z nich měli s Dědicem čilé osobní či telefonické kontakty. Všichni odmítli, že by Dědic za nimi přicházel s nějakými požadavky.

Hlavní líčení ve čtvrtek pokračuje výslechem svědků, poté bude odročeno.

Památkově chráněná mozaika ze 70. let minulého století je součástí nového stacionáře psychiatrického oddělení FNO. Díky němu podle primáře Petra Šilhána (na snímku) pacientům umožní lepší a rychlejší zapojení.
Peníze z Norska pomáhají dětem i psychiatrickým pacientům