Pak přišli s nabídkou prodeje dluhopisů s desetiprocentním zúročením. Lidé se jen hrnuli. Koupili jich za desítky milionů korun. Zůstaly jim však oči pro pláč.

Tak zní ve stručnosti obžaloba tří mužů a jedné ženy (33 až 62 let) z Havířovska a Ostravska, která ve středu zazněla v jednací síní Krajského soudu v Ostravě.

Souzenými jsou Kamil Z., Richard B., Romana Z. a Josef H. Podle státního zástupce se různou měrou podíleli na založení a fiktivním působení tří firem. První se měla specializovat na dřevostavby v Německu, druhá se tvářila, že obchoduje se strojními sestavami pro evropské automobilky.

Ilustrační foto.
Kauza bytového družstva v Ostravě. Policie obvinila členy představenstva

Poslední společnost se podle internetových stránek zaměřovala na prodej léčiv a zdravotnického materiálu, řeč byla také o provozování sítě lékáren.

„Firmy nevyvíjely a ani do budoucna nehodlaly vyvíjet žádnou činnost,“ zdůraznil státní zástupce.

Obžalovaný Richard B. s obhájkyní.Obžalovaný Richard B. s obhájkyní.Zdroj: Deník/Jaroslav PerdochDluhopisy prvních dvou společností obžalovaní prodávali prostřednictvím obchodníka s dluhopisy z Prahy. Ten ale později pojal podezření, že něco není v pořádku a vše oznámil příslušným orgánům. Dluhopisy poslední firmy pak někteří z obžalovaných prodávali sami. Jeden dluhopis za dvacet až pětadvacet tisíc korun.

Zpočátku se zdálo, že vše funguje, jak má. Investoři inkasovali zisky, přibývalo zájemců o dluhopisy. Peníze končily u obžalovaných, kteří je podle žalobce utratili. Nakonec už nebylo odkud brát.

Místo nehody připomíná kříž.
Smrt na přechodu. Pirát z Ostravy jel rychlostí 125 km/h. Do vězení nechtěl

Skupina později za sebou začala zametat stopy. Firmy se převáděly na různé lidi u nás i v zahraničí, aby se staly nedostupnými a nedohledatelnými.

K podvodům docházelo v letech 2017 až 2019. Napálených je tři sta, škoda se vyšplhala na čtyřicet milionů korun. Obžalovaní vinu odmítají. Hrozí jim pět až deset let vězení. Jak dlouho proces potrvá, není jasné. Může jít o měsíce i roky.