První obchody s nelegálním lihem začala mafie bosse Radka Březiny dělat v roce 1998. V úterý dopoledne si za ně on a dalších sedm lidí, kteří na něj byli napojení, vyslechli své tresty za daňové úniky ve výši 6,4 miliardy korun.

S tím nejvyšším odcházel ze soudní síně za doprovodu ozbrojenců mozek celé činnosti Radek Březina, který stráví ve věznici se zvýšenou ostrahou třináct let. Ruší se tak jeho trest z dubna, kdy ve Zlíně dostal dva roky nepodmíněně za ukrývání zbraní.

Mladší bratr zlínského podnikatele Tomáš si jakožto spolupracující obviněný vysloužil čtyřletý trest.

Lubomír Kaláč, který o stejný status neúspěšně usiloval má skončit na devět let za mřížemi, což je o tři více než navrhoval státní zástupce.

Radek Menšík stráví ve vězení dvanáct let, Václav David a Ivan Kovářík devět let.

Rostislav Hanulík mohl dostat až devítiletý trest, nakonec půjde do vězení na šest let.

Tomáš Pantlík dostal trest tři roky s podmíněným odkladem na pět let. Po tuto dobu bude pod dohledem.

Na místě se odvolali Ivan Kovářík a Lubomír Kaláč. Ostatní včetně státního zástupce si ponechali lhůtu pro případná obvolání, která je osm dní od doručení rozsudku.

Krajský soud v Olomouci v úterý dopoledne uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných v případu takzvané lihové mafie.

Krajský soud v Olomouci v úterý dopoledne uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných v případu takzvané lihové mafie.. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Několika hodinový rozsudek

Spletitou, patnáctiletou síť ilegálního kšeftování s lihem, který získala skupina kolem Radka Březiny fiktivním prováděním denaturací lihu, rozlouskl dnes Krajský soud v Olomouci. Jeho předseda Eduard Ondrášek se dal do čtení několikahodinového rozsudek po osmé ráno.

Celá kauza se začala postupně rozkrývat krátce po vypuknutí metanolové kauzy v září 2012. Kriminalisté vzápětí podnikli několik akcí zaměřených na obchod s alkoholem. Na jejich konci stálo v lednu 2014 patnáct obviněných z ilegálního byznysu s lihem. Jejich počet se postupně měnil.

Velký zvrat nastal, když začali vypovídat dva obžalovaní, a to Lubomír Kaláč a posléze také Tomáš Březina. Pod tíhou výpovědi svého bratra se nakonec Radek Březina přiznal.

„Plně doznávám svou vinu. Čištění lihu jsem vymyslel, realizoval, zisk šel mně," připustil.

Výpověď Tomáše Březiny navíc mnohonásobně zvedla prvotní výši částky, o kterou skupina stát okradla, původně žaloba operovala se zhruba 300 miliony korun.

To, že Tomáš Březina a Lubomír Kaláč promluvili, jim dalo šanci na status spolupracujícího obviněného a tím pádem naději na nižší trest. Jenomže nakonec Lubomír Kaláč status nezískal.

„Byl prvním, kdo se odvážil vystoupit proti organizované skupině. A to v době, kdy měli všichni absolutní strach vypovídat proti Radku Březinovi. Pomáhal usvědčit jednotlivé odběratele nelegálního lihu. Ale na druhou stranu, na rozdíl od Tomáše Březiny, nelze přehlédnout významné rozpory v jeho výpovědi," odůvodnil již v závěrečné řeči státní žalobce, proč Lubomír Kaláč není spolupracujícím obviněným.

Krajský soud v Olomouci v úterý dopoledne uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných v případu takzvané lihové mafie.

Krajský soud v Olomouci v úterý dopoledne uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných v případu takzvané lihové mafie.. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Jen jsem plnil příkazy, řekl Kaláč

Zejména Radek Březina se snažil uvalit na Lubomíra Kaláče co největší podíl viny a označil jej jako svou pravou ruku. To, že by sehrál významnější roli, však Lubomír Kaláč zásadně odmítal.

„Nikdy jsem o ničem nerozhodoval, jenom jsem plnil příkazy, většinou Tomáše Březiny. Křivá a lživá tvrzení jsou součástí taktiky Březiny, jak se mi pomstít," řekl v minulosti Lubomír Kaláč před soudem a upozornil, že jej i jeho blízké prý kdosi stále na pokyn Radka Březiny ohrožuje a zastrašuje.

Významnou vůdčí pozici přisuzovali Lubomíru Kaláčovi i další spoluobžalovaní. Většina z nich tvrdila, že byli například do čela firem nasazení jako bílí koně, nebo prostě jenom jako poslušní zaměstnanci plnili příkazy nadřízených. Všichni ovšem připustili, že jsou součástí „černoty". Někteří se nedávno obořili proti trestům, které státní zástupce některým aktérům kauzy navrhoval.

„Lidsky nemůžu pochopit, že lidé, kteří mě úkolovali, mají navrženy nižší tresty než já," posteskl si například Radek Menšík, kterému nakonec soud udělil dvanáctiletý trest.

Tresty pro takzvanou lihovou mafii

Tresty v kauze z tzv. lihovou mafií

Časová linka: kauza lihové mafie rok po roku, měsíc po měsíci

1998 – začátky ilegálních činností skupiny v oblasti obchodu s nezdaněným lihem

2000 – během fiktivních denaturací se utopil v jímce s vřelou vodou jeden ze zaměstnanců Radka Březiny, podle něj byl opilý

září 2012 – začíná metanolová kauza, která odstartovala policejní zájem o obchod s alkoholem a lihem

říjen 2012 – policejní akce SMOG proti lihové mafii

květen 2013 – policejní akce MORAVA, policie prohlíží Březinovy nádrže na líh ve skladištích, některé byly vybudovány tajně v podzemí

leden 2014 – policejní akce CELA, vrchol policejních zátahů, zahájení trestního řízení s některými členy Březinovy mafie, zadrženo 15 lidí, 7 skončilo ve vazbě

říjen 2014 – dochází ke změně obžaloby, daňové úniky měly nečiní jen 300 milionů korun, ale 6,7 miliardy

prosinec 2014 – zahájení projednávání případu před Krajským soudem v Olomouci v konečné podobě znění obžaloby, Radek Březina se přiznává

leden 2015 – Tomáš Březina podává u soudu detailní výpověď o činnosti skupiny

duben 2015 – Radek Březina dostává dvouletý trest vězení u Okresního soudu ve Zlíně za nedovolené držení zbraní (samopal, brokovnice, pistole, tlumič, náboje a semtex)

prosinec 2015 – Úřad pro odhalování organizovaného zločinu zadržuje deset celníků ze zlínského celního úřadu, ti měli údajně krýt činnost Radka Březiny

22. prosince 2015 – Padly rozsudky nad všemi obžalovanými. Konečnou výši trestů ještě mohou zvrátit případná odvolání. Daňové úniky byly vyčísleny na 6,39 miliardy ko­run.

Pozadí kauzy

Popud k rozkrývání celé činnosti skupiny vyvolala metanolová kauza v září 2012. Kvůli závadnému alkoholu zemřelo sedmačtyřicet lidí. Policisté si vzápětí došlápli na pochybné obchody s alkoholem a lihem.

Během těchto akcí odhalili, že Radek Březina provádí fiktivní denaturace lihu, který poté rozprodává na výrobu dalších alkoholických nápojů nejrůznějším likérkám v Česku, ale i na Slovensku. Sklady měl v areálu bývalých sladoven v Holické ulici v Olomouci, ve Valašském Meziříčí a na Pelhřimovsku.

Počet lidí, kteří jsou do kšeftů zapletení, se od ledna 2014, kdy policie zadržela prvních patnáct lidí, měnil. Původně se mělo jednat o krácení daní pouze za asi 300 milionů korun. Stejně tak se výrazně proměnila výše škod a právní kvalifikace provinění jednotlivých aktérů. Z původního krácení daně se vyklubalo fungování členů jako organizované zločinecké skupiny.

Ve snaze získat nižší tresty spolupracovali bratr Radka Březiny Tomáš a další obžalovaný Lubomír Kaláč, který však kvůli rozporům ve výpovědích nakonec status spolupracujícího obviněného nezískal. Vzájemně na sebe házela trojice míru viny a míru roli v celé trestné činnosti.

Po dobu projednávání kauzy byly vyslechnuty desítky svědků, přehrány mnohé odposlechy a video záznamy.