Odsouzeni už byli dvakrát. Vrchní soud v Olomouci ale pokaždé rozsudek zrušil a nařídil nové projednání. Poslední kolo začalo dnes.

Projednávání by se zrychlilo, kdyby senát mohl pouze přečíst záznam minulého hlavního líčení a pak pokračovat v tom, co mu nařídil doplnit vrchní soud. S tímto postupem ale jeden z obžalovaných nesouhlasil.

„Senát tak musí provést hlavní líčení celé znova. Dnes proto opět zazněla obžaloba, vyslechli se obžalovaní. Pak bylo líčení odročeno. Musíme zajistit předvolání všech svědků," uvedl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Proces tak podle něj bude pokračovat 23. listopadu.

Poprvé soud udělil dvěma překupníkům za úmyslné obecné ohrožení osmiletý trest. Vrchní soud ale verdikt zrušil. Znovu byli Hlava se Ženíškem odsouzeni za ohrožení zdraví závadnými potravinami. Hlava vyvázl s podmínkou, jeho komplic měl jít do vězení na čtyři roky. Ani tento rozsudek ale neobstál a vrchní soud jej znovu zrušil. „Podle vrchního soudu je potřeba lépe zjistit skutkový stav. Podrobněji se máme zabývat zdravotními následky," uvedl Zecha.

Podle obžaloby 77 lahví vražedného alkoholu nakoupil Hlava. Prodal jej Ženíškovi, který ho pak předal pravděpodobně za účelem dalšího prodeje jednomu známému. Ten ale nejprve společně s dalšími lidmi při třídenním večírku v zahradní chatce v Doubravě na Karvinsku několik lahví vypil. Na následky otravy jeden muž zemřel, další čtyři lidé skončili s vážnými následky v nemocnici.

Aféra kolem ilegální výroby lihovin obsahujících jedovatý metylalkohol vypukla začátkem září 2012. Zemřelo 50 lidí, poškozených je asi 140, mnozí mají vážné zdravotní následky. V aféře figuruje několik desítek obžalovaných. Proces s hlavní zlínskou větví skončil loni, dva hlavní míchači otráveného alkoholu Rudolf Fian a Tomáš Křepela dostali doživotí. Další obžalovaní se dál zpovídají u soudů v celé republice.