Slib složil 1. září 1971. Nastoupil k dopravní policii, u níž zůstal po celou dobu. Dnes šéfuje opavskému dopravními inspektorátu. Karel Pavelek (64 let) v pondělí promluvil k šestatřiceti novým moravskoslezským policistům, kteří v budově ostravské radnice skládali slavnostní slib.

„Ta práce se buď bere jako práce, nebo nějaké poslání a dá se tam trochu srdce. Za sebe mohu říct, že u mne to bylo srdce a poslání," uvedl Karel Pavelek, jenž nováčkům doporučil, aby vždy jednali s rozvahou. „Nedivočit, raději se třikrát rozmyslet, než něco udělám," řekl Karel Pavelek, podle kterého hodně zmůže slušné jednání a diplomacie. Pokud je to ale nezbytné, nesmí policista váhat použít i tvrdší metody. „Je to všechno o praxi a zkušenostech," uvedl šéf opavského dopravního inspektorátu.

Jako příklad uvedl střelbu po ujíždějících vozidlech. „V rámci republiky jsou případy, kdy policisté stříleli po vozidlech ve městě místo toho, aby vozidlo vytlačili do prostoru, kde neohrozí ostatní. Je třeba se dvakrát nadechnout, než něco udělám. Jsou ale samozřejmě situace, že čas na rozmyšlení není žádný," uvedl Karel Pavelek.

Arogance

Porovnávat dobu dřívější a současnou, lze podle Karla Pavelka jen velmi obtížně, zejména co se týká výstroje a techniky. Některé věci zůstaly stejné – třeba arogance a povýšenost části motoristů. „V dřívější době jsme zažili situaci, kdy někdo místo řidičského průkazu ukázal nejprve stranický průkaz KSČ a myslel si, že mu to projde. Dneska mnozí motoristé vyhrožují známostmi. Ještě ani nevystoupí z auta a už začnou, že si budou stěžovat tomu a tomu," dodal Karel Pavelek.

Prevence

Jako dopravní specialista sází nejen na represi, ale také prevenci.

„Mí podřízení chodí do škol a mateřských škol. Sami víte, kolik dětí umírá na silnicích," řekl Karel Pavelek.

Rizikovou kategorií jsou podle něj mladí řidiči. „Koupí si stará auta, kterou jsou však silná. A to oni nerozlišují. Mladý člověk sedne do auta, sešlápne plyn, ale neuvažuje, že je to taky třeba někdy zastavit. Když si sám sobě něco udělá, je to jeho problém, ale bohužel na to někdy doplácejí i další lidé," doplnil vedoucí opavského dopravního inspektorátu.

S počítači a další technikou, která je neodmyslitelnou součástí nejen policejní práce, Karel Pavelek problémy nemá. „Člověk se musí neustále učit, bez toho by to určitě nešlo," zdůraznil Karel Pavelek, který ale přiznal, že s vnoučaty již počítačový krok držet nedokáže. „Tahají mě hlavně na hry, ale to já odmítám," uzavřel vedoucí opavského dopravního inspektorátu.