PERLIČKY OSTRAVSKÉHO ZLOČINU

Zloději to vědí přesně,
zní to ale velmi děsně.
Maj vánoční tutovku,
máslo bude za stovku.

Kdyby sázkové kanceláře vypsaly kurzy na to, jaké zboží se před Vánocemi krade nejčastěji, z policistů, novinářů a jejich pozorných čtenářů by mohli být milionáři. Dobře totiž vědí, že se v tomto období na jednom z předních míst tradičně objevuje máslo. V médiích se o takovýchto zlodějnách píše poměrně často.

Další díly seriálu najdete zde.

Vše nasvědčuje tomu, že i v letošním roce bude o máslo velký zájem. Potvrzují to případy, které policisté a strážníci řeší napříč celou Českou republikou.

Například v Ostravě byl dopaden jedenapadesátiletý muž, který v jednom z ostravských obchodů ukradl pět kusů másla. Jeho počínání neušlo pozornosti bedlivého pracovníka ostrahy, který jej zadržel a přivolal policisty.

Vzhledem k tomu, že pachatel byl již za majetkové delikty nedávno odsouzen – naposledy před několika týdny – hrozí mu až tři roky žaláře.

Obchodníci se obávají, že největší „máslové“ nájezdy teprve přijdou, stejně jako před loňskými Vánocemi. Tehdy nebylo výjimečné, že zloději ukradli i desítky balení. Jako výtečník z Ostravy. Ten si do batohu a pod oblečení nastrkal téměř čtyřicet balení másla. Jsou však i nepoctivci, kteří zkoušejí důmyslnější úkryty, volí například intimní oblasti. Oblíbené jsou i kočárky. Nedávno si koumák z Ostravy odvezl v kočárku 150 kusů másla.

Občas se najdou i chytrolíni, kteří si máslo schovají pod čepici. Po dopadení ochrankou pak následuje vtipný telefonát na policii: „Chytili jsme zloděje, který má máslo na hlavě. Přijeďte si pro něj.“