Šestnáctiletý mladík s nožem v ruce napadl a zranil o víkendu v Ostravě tři malé chlapce. Co se to s naší společností děje?

Nemůžeme tvrdit, že něco takového tady dříve nebylo. Možná, že bylo, akorát se o tom veřejnost nedozvěděla, protože média nepodávala tolik informací jako dnes. Když jsem byl kluk, taky jsme se poprali, protože třeba někdo někomu přebral holku, ale mnohem férověji, podle určitých pravidel. Měli jsme jen pěsti, žádné zbraně, drogy a nedovolili bychom si napadnout někoho slabšího. To, co se stalo o víkendu, mě velmi šokovalo.

Co si o takovém útoku myslíte?

Jak jsem už říkal, byl jsem v šoku. Vrhnout se s nožem na malé dítě, které si hraje na hřišti, považuji za hyenismus. Nemělo žádnou šanci se bránit. Byl to doslova pokus o popravu. Zaskočilo mě, že k útoku došlo v lokalitě, která nepatří mezi ty, jež jsou kriminalitou nejvíce ohroženy. V Ostravě jsou místa, kde by byl takový útok pravděpodobnější.

Mladík, který útočil, na internetu zveřejňoval texty svých písní, plné nenávisti a brutality. Mnoho dětí a mladých lidí se k nim běžně dostane. Není to hrozné?

Je to hrozné. Mnozí mladí lidé tráví spoustu času hraním počítačových her nebo brouzdáním po internetu a mají přístup ke spoustě informací, z nichž ne všechny jsou pro ně vhodné. Druhá věc je, že často ani nedovedou odhadnout, co je vlastně realita, a co je virtuální svět. Pamatuji případ, kdy desetiletý chlapec skočil z mostu, protože si myslel, že má ještě další tři životy.

Jakým směrem se může naše společnost vyvíjet, když se dějí takové věci?

Případy jako jen ten z uplynulého víkendu jsou jasnou sociální hrozbou. Lépe situované rodiny se budou snažit utéct z prostředí, kde k takovým útokům dochází. Chudší rodiny nebudou mít jinou možnost než v takových místech zůstat. Začnou vznikat pouliční gangy a agrese bude stoupat. Bojím se toho, až se jim do rukou dostanou zbraně.

Agrese mezi dětmi a mladistvými lidmi neustále stoupá. Dá se to nějak zastavit?

Zastavit se to nedá. Někteří lidé si myslí, že musíme děti naučit, aby se uměly bránit, například poslat je do kurzů sebeobrany. To nepovažuji za příliš rozumné. Do takových kurzů se často hlásí i potenciální gauneři a tím jen podpoříme jejich případný sklon k násilí. Navíc násilí se přece nedá potlačit dalším násilím.

Co byste tedy navrhoval?

Jednoznačně bych posílil policejní hlídky. Bojím se, že teď, když vláda policistům ubrala desetinu platu, uvidíme jich v ulicích mnohem méně. Naše společnost přitom jejich práci potřebuje.

Všechny články k zábřežské tragédii ČTĚTE ZDE!