Marian Kuś byl soudem uznán vinným z trestného činu poškozování cizích práv. Mediálně známá kauza se týkala padělaného lustračního osvědčení, kterým se prokazoval v roce 2004.

Padělané lustrační osvědčení Kuś odeslal faxem svým spolustraníkům z ČSSD před krajskými volbami v roce 2004. ČSSD totiž po svých kandidátech požadovala negativní osvědčení, byť zákon takovou povinnost neukládal. Kuś se dostal do nominace pro volby do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje, ve kterých uspěl. O několik měsíců později ale vyšlo najevo, že je pozitivně lustrován. Od ministerstva vnitra dokonce dostal dvakrát potvrzení o tom, že je evidován v seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB).

Jakým způsobem Kuś padělané negativní osvědčení získal, se nepodařilo vypátrat. Samotný politik opakovaně tvrdil, že s StB vědomě nikdy nespolupracoval a nic nepadělal. Předložením nepravdivého negativního osvědčení podle soudu poškodil ministerstvo vnitra, do jehož působnosti vydávání osvědčení patří.

U soudu nebyl poprvé

Kuś se kvůli padělanému osvědčení již několikrát ocitl před soudem. Okresní soud v Ostravě jej předloni nejprve zprostil obžaloby. Podle soudu sice předložil osvědčení s nepravdivými údaji, neprokázalo se však, že by listinu padělal a věděl o tom, že je nepravá.

Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě však verdikt zrušil a nařídil nový proces. V září loňského roku již okresní soudu rozhodl o Kuśově vině. Získal důkaz o tom, že ještě předtím, než Kuś padělané osvědčení předložil, věděl, že je pozitivně lustrován. Podle soudu tím Kuś poškodil ministerstvo vnitra i samotnou ČSSD.

Kuś s tímto rozhodnutím nesouhlasil a odvolal se ke Krajskému soudu v Ostravě, který se v úterý tímto případem zabýval. Odvolací senát dal Kuśovi částečně za pravdu a původní verdikt zrušil. Vzápětí vynesl nový rozsudek, ve kterém ale Kuśe znovu uznal vinným z trestného činu poškozování cizích práv a opět mu uložil stotisícovou pokutu.

Jak při zdůvodnění rozsudku zdůraznil předseda senátu, zásadní rozdíl je v tom, že ze skutkové věty vymizela zmínka o tom, že poškozenou byla ČSSD. „Poškozeným je pouze ministerstvo vnitra,“ prohlásil soudce s tím, že ministerstvu vnitra vznikla škoda na dobrém jménu. Mezi veřejností totiž mohly vzniknout pochybnosti o důvěryhodnosti této instituce.

Kuś prý poškodil voliče a ministerstvo

Kuśova obhájkyně se v rámci závěrečné řeči snažila přesvědčit soud o tom, že její klient žádné zákony neporušil, a pokud se někdo cítí být poškozen, měl by s ním vést civilní spor. Zároveň uvedla, že její klient vede s ministerstvem vnitra spor na ochranu osobnosti, který se týká právě evidence v archivech StB. Podle advokátky je Kuś v tomto seznamu neoprávněně.

Státní zástupce naopak prohlásil, že Kuś spáchal trestný čin. „Ze strany obžalovaného šlo o úskočný kariéristický krok, který poškodil voliče a především ministerstvo,“ řekla žalobce.

Rozsudek je pravomocný. Pokud by Kuś pokutu nezaplatil, půjde na pět měsíců do vězení. Poslední Kuśovou možností je dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek. „Podáme dovolání. Nikdy jsem nefalšoval lustrační osvědčení v originále ani kopie,“ řekl Kuś při odchodu ze soudní síně.