Do problémů se dostávají i uživatelé elektronických cigaret, pro něž nařízení také platí. Mnozí netuší, že mohou ve správním řízení zaplatit až pětitisícovou pokutu.

DRSŇÁCI S CIGARETOU

Část přistižených hříšníků se vymlouvá na neznalost, další si hrají na drsňáky. Jako neplnoletý mladík z Ostravy, který si elektronickou cigaretu vychutnával přímo na zastávce městské hromadné dopravy v Ostravě. Svým arogantně-frajerským chováním upoutal pozornost hlídky městské policie.

Chlapec se strážníkům přiznal, že o zákazu kouření v prostoru zastávky dobře věděl. „Vím, že se zde nesmí kouřit, chtěl jsem zafrajeřit před kámoši," prohlásil.

Strážníci mu elektronickou cigaretu zabavili. „Jelikož použil elektronickou cigaretu ke spáchání přestupku a bylo zde důvodné podezření, že by v počínání pokračoval, cigaretu mu hlídka odňala. Chlapci pak vydala potvrzení o vydání věci,“ popsala situaci Michaela Michnová z ostravské městské policie.

Oznámení o přestupku strážníci postoupili příslušnému úřadu a také odboru péče o dítě. Jelikož jde o mladistvého, mohl by dostat pokutu až dva a půl tisíce korun.

To ale nebylo vše. Mladík bez velkého přemlouvání řekl, kde elektronickou cigaretu koupil. Na velké problémy se tak musí připravit i prodejce. Hrozí mu uložení nemalé finanční sankce.

Vloni ostravští strážníci řešili 2574 kuřáckých přestupků. Jedná se zejména o kouření na zastávkách. Většinu případů vyřešili uložením pokuty na místě v řádech stokorun.

KRÁLOVNA

Někteří z přistižených však svou chybu odmítají uznat. Ke slovu poté přichází přestupkové řízení, kde lze uložit až pětitisícovou pokutu.

Strážníci se často setkávají i s arogantním chováním kuřáků. „Královnou“ loňského roku se stala žena, která kouřila na zastávce v Moravské Ostravě, což obtěžovalo další cestující. Ti se proto obrátili na opodál stojící asistenty prevence kriminality. Ti ženu upozornili na porušování zákona.

„Budu si dělat, co budu chtít!“ odpověděla jim. Na místo byla vyslána hlídka městské policie. Kuřačku přistihla ještě s cigaretou v ruce. „Žena odmítla situaci jakkoliv řešit, řekla pouze, že ji nezajímá, co může a nemůže dělat,“ uvedl mluvčí ostravské městské policie Michael Beneš.