Jednasedmdesátiletý muž tlačící pojízdnou tašku na kolečkách ztratil rovnováhu před domem ve Výškovické ulici v Ostravě. Ženy stojící poblíž se okamžitě nabídly, že mu tašku vynesou domů.

Muž souhlasil, poté je pozval do bytu, kde společně začali popíjet alkohol. Netrvalo dlouho a nájemník usnul. Když se probudil, zjistil, že kromě návštěvnic zmizely peníze a různé věci, mimo jiné mobilní telefon, televizor, konvice či nůž. Škoda byla vyčíslena na třináct tisíc korun.

Policii kontaktoval až člen rodiny, který zjistil, co se stalo. Policii čekalo náročné vyšetřování. „Starší lidé si nelehce vzpomínají na okolnosti, fakta jim splývají, často nejsou schopni pachatele popsat, skutky bývají oznamovány nezřídka za několik hodin či dnů, kdy je i místo činu pečlivě uklizeno,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková, která zdůraznila, že by důchodci při kontaktech s cizími lidmi měli být velmi obezřetní.

„Pachatelé v některých případech využívají také jakési sociální izolovanosti. Důchodci jsou vděční za každý kontakt, i neznámé osoby si tak zvou do obydlí, aby si mohli třeba jen popovídat. Proto znovu apelujeme na seniory, aby nedůvěřovali cizím lidem, ať už je kontaktují pod jakoukoliv záminkou či nabídkou pomoci, a nepouštěli je do bytů,“ dodala Holčáková.

Při vyšetřování se ukázalo, že zlodějky mají na svědomí i další dvě krádeže. Tentokrát si vybraly známého (59 let) jedné z nich. Navštívily ho hned dvakrát. Poprvé využily jeho opilosti, podruhé nepozornosti. Vzaly mu televizi, různé věci a peníze, vše v hodnotě přes dvacet tisíc korun.

Mladší ženě hrozí až dva roky odnětí svobody, starší, která již byla za krádež odsouzena, by ve vězení mohla strávit až tři roky.