Díky spolupráci s rakouskými policisty se je podařilo vypátrat v soukromé sbírce. Dokonce byly odborně zrestaurovány.
„Při pátrání po odcizených kulturních památkách je v prosinci loňského roku v soukromé sbírce starožitností objevila rakouská policie," potvrzuje Pavel Siuda, mluvčí Biskupství ostravsko-opavského. Sošky již převzal v Centru policejní spolupráce, které se nachází na bývalém hraničním přechodu Mikulov Drasehofen, diecézní konzervátor Rudolf Kopecký.
Vrátí se minimum
Případů, kdy se některé z ukradených děl podaří za hranicemi vypátrat a vrátit zpátky, je ale minimum. Ročně kriminalisté z Rakouska vrátí do republiky pět až šest ukradených uměleckých děl. Naposledy se do diecéze vrátila v roce 2012 socha barokního andílka z oltáře kostela svatého Mikuláše v Březové u Vítkova. Stejně jako v aktuálním případě se do hledání odcizeného díla zapojil Interpol.
„Po revoluci zmizely z kostelů v celé republice tisíce uměleckých děl. Vrátilo se jich jen pár," říká páter Rudolf Kopecký. Přestože se podařilo již v minulosti řadu děl objevit, práci policie ztěžuje chybějící fotodokumentace.
„Nebyli jsme na to připraveni. Málokdo měl na začátku devadesátých let, kdy se kostely začaly masivně vykrádat, nafocené sochy andělů z každého oltáře," vysvětlil otec Rudolf.
Není zájem
V posledních letech však krádeží v kostelích výrazně ubylo. „Máme rok 2015 a od devadesátých let je vidět změna. Kostely jsou zabezpečeny elektronickým zařízením. Oproti minulosti výrazně klesla jeho pořizovací hodnota a při opravě kostelů se myslí vždy také na instalování těchto zabezpečovacích prvků," doplňuje Pavel Siuda a dodává také další možný důvod: „Při debatě s rakouskými kriminalisty jsme se dozvěděli, že na černém trhu už není o podobné předměty ani zájem. Trh je nasycen. Na pozoru by se ale měli mít sběratelé obrazů, protože ty teď podle sdělení rakouských kriminalistů na černém trhu frčí."
Zájem nenechavců se nyní nasměroval spíše na pokladničky, kam věřící přispívají při mších. Loni v závěru roku byly v Ostravě vykradeny fary například v Třebovicích a Svinově. Potvrzují to i zkušenosti římskokatolického faráře. „Pokladničku už nám vybrali asi třikrát," říká páter Jan Larisch z farnosti ve Svinově. Jeho „kolega" z husitské církve dokonce loni chytil zloděje na faře přímo při činu. Na kostele svatého Václava v centru Ostravy zase v nedávné minulosti „zmizely" okapy. „Byly z mědi," dodává k tomu páter Jan Plaček.