Podle mluvčích krajského a okresního soudu Lucie Böhmové a Alexandra Dadama by měly dorazit v nejbližších dnech.
„Krajskému soudu v Ostravě byla zatím předložena k rozhodnutí pouze stížnost obviněného Marka Šnajdra. V souladu s rozvrhem práce již byla přidělena senátu rozhodujícímu vazební věci," uvedla Böhmová.
V kauze Nagyová ostravský okresní soud poslal do vazby sedm lidí. Pět z nich si okamžitě podalo stížnost. Jeden se tohoto práva vzdal. Další bývalý poslanec za ODS Ivan Fuksa si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Stížnost na vazbu si ale nakonec podal i on.
Zbývajících pět stížností, o nichž má rozhodnout krajský soud, leží zatím na ostravském okresním soudě. „Čekáme na potvrzení, že si zbývající obvinění převzali usnesení o vzetí do vazby. To jsme jim zaslali do vazebních věznic. Potvrzení musejí být součástí spisu. Až budeme mít spisový materiál kompletní, vše předáme krajskému soudu. Mělo by to být v několika dnech," řekl mluvčí okresního soudu Alexandr Dadam.
Zatím není jasné, do kdy o stížnostech rozhodne krajský soud. Lhůtu žádnou ze zákona danou nemá. „Jde o rozsáhlý spisový materiál. Všechny případy jsou propojené. Svazky budou teprve přicházet. Senát se s nimi musí nejprve seznámit. Teprve pak urychleně rozhodne," vysvětlila Böhmová.
Ředitelka kanceláře úřadu vlády Jana Nagyová podle policie stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a koalicí. Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení daňového balíčku Nečasovy vlády. Všechni tři jsou nyní ve vazbě. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci.
Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí pět let vězení. Umístěna byla do ostravské vazební věznice. Podle dostupných informací tam jsou i exposlanci Fuksa a Šnajdr. Ve Vazební věznici Olomouc je podle olomouckého Deníku Tluchoř a bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. V Brně je ve vazbě někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček.
Ve vazbě skončil i příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jeho šéf Milan Kovanda byl v případu také obviněn. Stíhán je ale na svobodě.