Jeden z nich utrpěl těžká zranění hlavy, kterým později podlehl. Taková je ve stručnosti obžaloba na Lukáše Čapka (33 let) z Karvinska, jehož případem se v úterý začal zabývat Krajský soud v Ostravě.

Čapkovi, který má již za sebou deset trestů – převážně za násilnosti a výtržnosti –, hrozí deset až osmnáct let vězení. Čapek vinu popřel. Odmítl, že by své známé napadl. Prý to udělal další muž, který to chce „hodit" na něj.

K činu došlo počátkem listopadu loňského roku v Českém Těšíně. Všichni aktéři pocházejí z řad bezdomovců a sociálně slabších osob. Oběti žily v nádražní budce. Žalobce tvrdí, že se Čapek za nimi cestou domů stavil.

„Požadoval po nich cigarety nebo nějaký tabák. Když mu to nevydali, začal je kopat a bít. V důsledku útoku jeden z nich necelé dva dny poté zemřel," uvedl státní zástupce David Bartoš s tím, že zraněný muž nevyhledal ošetření. „Zemřel v garáži v Českém Těšíně na krvácení do mozku," dodal Bartoš, podle kterého znalci u Čapka konstatovali zvýšenou agresivitu.

„To, co je v obžalobě, se nezakládá na pravdě. Nikoho jsem nenapadl, s nikým jsem neměl konflikt," prohlásil při výslechu na policii Čapek, který jako možného útočníka označila svého dalšího známého jménem Aladar. „Je to podrazák. Podle mého názoru to na mě hodil," řekl Čapek, který údajně viděl, jak Aladar jednoho z mužů srazil úderem k zemi. S oběma bezdomovci, které podle obžaloby surově napadl a způsobil jim řadu zranění, se potkal následující den. „Nevšiml jsem si, že by byli nějak zraněni," řekl Čapek policistům. V úterý před krajským soudem využil svého práva a odmítl vypovídat.

Hlavní líčení ve středu pokračuje výslechem svědků. Proces je plánován do čtvrtka. Rozsudek ale pravděpodobně nepadne.