Podle předsedkyně senátu Šárky Skalské nebyly splněny podmínky pro povolení obnovy řízení. Tato varianta přichází v úvahu jen tehdy, pokud jsou předloženy nové skutečnosti a důkazy dříve neznámé, což se v tomto případě nestalo. Jak Skalská zdůraznila, senát nerozhodoval o vině, či nevině Kramného.

„Nemůžeme ani hodnotit a revidovat předchozí rozhodnutí tohoto, odvolacího, dovolacího a Ústavního soudu,“ řekla Skalská. Senát pouze zvažoval, zda se objevily nové skutečnosti a důkazy.

Obhajoba se při žádosti o obnovu řízení opírala o nové znalecké posudky. Obhájkyně Kramného o nich prohlásila, že jsou průlomové. Prý jasně ukazují, že smrt manželky a dcery Petra Kramného nebyla způsobena elektrickým proudem, jak tvrdila obžaloba.

Podle předsedkyně senátu nelze zpochybňovat odbornost posudků. Dodala však, že obsahují řadu domněnek a nepřinášejí nic kategorického a zásadního, nedá se ani hovořit o použití nové vědecké metody.

Smrt

Kramný podle pravomocného verdiktu v roce 2013 připravil o život svou manželku a dceru. Soud v roce 2016 konstatoval, že je zabil elektrickým proudem během společné rodinné dovolené v Egyptě. Závěr o příčině smrti učinili ostravští soudní znalci a posléze jej v rámci revizního posudku potvrdili odborníci z jižních Čech. Naopak experti obhajoby jejich argumenty zpochybnili a předložili verzi, podle které mohlo jít o otravu. Kramný vinu od samého počátku odmítá. Tvrdí, že svým blízkým neublížil. Podle něj zemřeli v důsledku otravy jídlem. „Monice s Klárkou jsem nikdy žádným způsobem neublížil,“ řekl Kramný ve středu v rámci závěrečné řeči.

Rozhodnutí o zamítnutí žádosti o obnovu procesu není pravomocné. Kramný si na místě podal stížnost, o které bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci.

Kramného obhájkyně Rejžková prohlásila, že soudní rozhodnutí respektuje, ale nesouhlasí s ním. „Bojujeme dále,“ řekla. Státní zástupce Vít Legerský verdikt ostravského soudu označil za správný. „Posudky nepřinesly nic nového,“ prohlásil.

Znalci

V souvislosti s kauzou Kramný byli odsouzeni i znalci obhajoby Radek Matlach a Igor Fargaš. Za trestný čin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku soud prvnímu z nich vyměřil roční podmíněný trest a pětiletý zákaz znalecké činnosti, druhý dostal devítiměsíční podmíněný trest a čtyřletý zákaz znalecké činnosti. Podle dostupných informací zatím žádný z nich nepožádal o obnovu procesu.