„Přes internetové portály oslovil zájemce, kteří poptávali stavební materiál. Zpočátku v několika případech v roce 2019 a 2020 objednané zboží dodal. V následujících letech 2021 až 2022 však své podnikání ukončil a začal využívat situace, že stavebního materiálu byl nedostatek a jeho ceny vzrostly,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

Na internetu vyhledával inzeráty s poptávkou stavebního materiálu. Následně zájemce oslovit s nabídkou výhodnější ceny, než kterou měly jiné firmy. Pak se domluvili na uhrazení zálohy ve výši pětadvacet procent na běžný účet, později i prostřednictvím platby přes bankomat (ukázka komunikace ve fotogalerii výše - pozn.red.).

Podvodně získané peníze však nepoužil na koupi materiálu, nýbrž pro svou potřebu. Tímto způsobem řešil svou neutěšenou finanční situaci a dluhy.

Komunikace se zákazníky probíhala telefonicky, e-mailem, další formou byly textové zprávy. Na urgence týkající se nedodání materiálu muž reagoval různými výmluvami. „Že se musí čekat na dopravce, či že materiál není k dispozici. Dotazy poškozených začaly přibývat a podvodník se začal postupně odmlčovat,“ dodala Michalíková.

Za dva roky si muž přišel na více než milion korun. Při výslechu se ke všemu přiznal a litoval toho, co udělal. Dokonce vyjádřil ochotu peníze vrátit. Čelí obvinění z podvodu. Hrozí mu až osm let vězení. Je stíhán na svobodě.