Vyplývá to ze statistických údajů, které tento týden zveřejnila moravskoslezská policie. V minulém roce policisté zaznamenali 21 884 trestných činů, což bylo o 22,5 procenta více než v roce 2021. Jak ale zdůraznil ředitel krajské policie Tomáš Kužel, významnou roli sehrála covidová opatření v roce 2021.

Soud projednal odvolání v případu Jitky Rudovičové (na snímku), které pražský městský soud nepravomocně uložil 13 let vězení, 24. ledna 2023, Praha.
Smrt ostravského policisty: soud řidičce zmírnil trest, je to definitivní

„Život pro nás všechny se lehce zastavil. V periodách docházelo k uzavíraní škol obchodů a podobně. A to všechno znamenalo útlum v páchání trestné činnosti,“ řekl Kužel s tím, že postupně se situace vracela do normálu. A to se týkalo i kriminality, zejména majetkové, která v našem regionu dominuje.

Migrační vlna Ukrajinců a nárůst? Jednoznačná odpověď 

Kužel se také vyjádřil k migrační vlně Ukrajinců prchajících před válkou ve své země. „Dostáváme dotazy, zda to pro nás představuje bezpečnostní riziko,“ řekl Kužel s tím, že odpověď je jednoznačná. Přestože krajem prošly či v něm zůstaly desítky tisíc Ukrajinců, na kriminalitě se to nijak neprojevilo. V roce 2021, tedy před válkou, policisté v Moravskoslezském kraji stíhali dvaačtyřicet občanů ukrajinské národnosti, vloni jich bylo pětasedmdesát.

Před deseti roky byl na exposlance Petra Wolfa (vlevo) vydán příkaz k dodání do výkonu trestu.
Dopadení českého uprchlíka po 10 letech: hledaný exposlanec z Ostravy to nebyl

„Není pravda, že by vstup ukrajinských státních příslušníků znamenal ohrožení a bezpečnostní riziko,“ uzavřel Kužel. Ukrajinci jsou vesměs vyšetřování v souvislosti s dopravními nehodami a ohrožením pod vlivem návykové látky.