Pětačtyřicetiletá žena z Novojičínska nalezla na internetové stránce reklamu týkající se možné investice do kryptoměn. "Přestože s tím neměla doposud žádnou zkušenost a ani se v této problematice nevyznala, klikla na předmětný odkaz a vyplnila ve formuláři požadované informace," uvádí pro Deník mluvčí moravskoslezské policie Pavla Procházková.

Během okamžiku byla telefonicky kontaktována neznámou ženou, která jí začala vysvětlovat vše potřebné k danému druhu investování.

Třináctiletého chlapce u Velkého Újezdu zasáhl blesk. Při záchraně života dítěte pomohl automatizovaný externí defibrilátor.
Chlapce z Novojičínska zasáhl blesk. I díky první pomoci je bez následků

Prvně přišla ženě z Novojičínska žádost o fotografii občanského průkazu, čemuž poškozená vyhověla. Následně jí bylo sděleno, aby si stáhla do počítače aplikaci Any Desk a aby se přihlásila do svého internetového bankovnictví, což rovněž učinila. Pak již jen sledovala, jak se jí pohybuje kurzor myši a provádí se převod jejích finančních prostředků," pokračuje mluvčí policie.

Čtěte také

Nový zubař na Novojičínsku. Zájemců bylo pětkrát víc než kapacita ordinace

Už rostou. Houbaři z lesů v Beskydech nosí plné košíky hřibů, podívejte se

Lubinská točená zmrzlina v Kopřivnici. Sourozenci dělají originál nejen složením

Telefonující ženou přitom byla neustále uklidňována, že peníze jsou posílány na londýnskou burzu a dokonce jí i ukazovala grafy, kde měla vidět vývoj svých investic. Celkem tak volající učinila z účtu poškozené od února do července letošního roku přes deset transakcí.

Zdeněk Matula na stavbě kruhové křižovatky v Mošnově - 31. července 2023.
Účastník první řady Česko hledá SuperStar dnes rozváží po Novojičínsku beton

"Ty se pohybovaly v částkách od dvou tisíc do téměř 725 000 korun. Při posledním hovoru však poškozená volající vyzvala, aby jí byly její peníze navráceny. Bylo jí řečeno, že se daným problémem začne někdo zabývat. Nikdo ji však již nekontaktoval, a tak jí došlo, že byla podvedena a přišla o takřka čtyři miliony korun," řekla dále mluvčí policie. 

Kriminalisté v dané věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což v pachateli v případě jeho dopadení hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

K TÉMATU

Jak nenaletět podvodníkům

"Opět v těchto případech apelujeme na veřejnost, že je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Nikomu za žádných okolností nepovolujte vzdálený přístup ke svému počítači a neinstalujte si na výzvu volajícího do svého zařízení žádné aplikace. Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání," zní doporučení policie.