Velmi poučný ledový případ se v těchto tropických dnech projednával u Okresního soudu v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedl řidič (56 let), z jehož nákladního vozidla letos v únoru odpadl kus ledu, který zasáhl v protisměru jedoucí policejní vůz.

Výsledkem bylo rozbití čelního skla a zranění ochránce zákona sedícího na místě spolujezdce. Ten utrpěl poranění obou očí. Podle znalců šlo o středně těžká zranění. Léčba trvala přibližně tři týdny. K události došlo letos 14. února v ulici Rudné v Ostravě-Kunčicích.

Řidič byl obžalován z nedbalostního ublížení na zdraví. „Jinému z nedbalosti ublížil na zdraví tím, že porušil důležitou povinnost uloženou mu podle zákona,“ konstatovala státní zástupkyně, která požadovala podmíněný trest a zákaz řízení.

„Mrzí mě, co se stalo. Bylo to moje nedůsledné chování,“ uvedl řidič s tím, že sice kontroloval plachty firemního vozidla, neudělal to však pečlivě. Jak dodal, v ten den podstoupil stomatologický zákrok, což mohlo mít vliv na jeho koncentraci. Tím ale svou nedbalost omlouvat nechtěl.

„Je mi jasné, že jsem profesionální řidič,“ uvedl. Podle obhájce by zákaz řízení, jak požadovala žalobkyně, byla přísná až likvidační sankce.

„Je to řidič z povolání, kdy řidičské oprávnění je nutným předpokladem, aby si vydělával. Považuji ho za slušného člověka, který dosud nebyl trestán,“ řekl obhájce.

Jak doplnil, za celou dobu řidičské kariéry měl jeho klient jen tři drobnější motoristické přestupky, což svědčí o tom, že rozhodně nejde o žádného hazardéra.

„Mám za to, že by soud mohl přistoupit k jednomu z odklonů trestního řízení podmíněnému zastavení trestního stíhání,“ řekl advokát s tím, že podle jeho názoru jsou pro tuto variantu splněny všechny podmínky. Současně vyjádřil ochotu řidiče přispět do fondu pomoci obětem trestné činnosti.

Soud nakonec trestní řízení podmíněně zastavil, a to na zkušební dvouletou lhůtu. Motorista ještě téhož dne prostřednictvím soudní pokladny složil na účet fondu pomoci obětem trestné činnosti patnáct tisíc korun.