Při objasnění sehrál významnou roli registr DNA, kde se nacházejí vzorky lidí obviněných za úmyslný trestný čin.
Krátce po jedné z loupeží v roce 2015 policisté zajistili odhozenou kuklu, z níž odebrali DNA. Shodu v registru DNA ale nenašli.
Kriminalita Radim Bena informoval o objasnění případu z roku 2015. Deník/Jaroslav Perdoch
ZVRAT
Vše se změnilo až letos v únoru, kdy ostravští policisté dopadli devatenáctiletého muže, který oznámil uložení bomby v pražském nákupním centru. Šlo o ješitu snažícího se dokázat, že je chytřejší než kriminalisté. Při hovoru používal různé technické maskování. Ochránci zákona mu ale ukázali, že jsou lepší. Po obvinění mu vzali DNA a zjistili, že se stejná DNA nacházela na kukle odhozené v roce 2015. Při následném vyšetřování se dostali i na stopu jeho kompliců. Všichni jsou obviněni z loupeže, „telefonista“ i ze šíření poplašné zprávy. Jelikož loupili jako mladiství, hrozí jim maximálně pět let žaláře. Ke zločinům se přiznali, stíhání jsou na svobodě.
KUKLY A ZBRAŇ
Celkem provedli sedm loupeží. Úspěšní však byli pouze jednou, kdy si odnesli kolem deseti tisíc korun. Při dalších výpravách utekli s nepořízenou. Jednou na ně dokonce prodavačka vzala smeták a maskované lupiče potupně vyhnala z obchodu. „V té době spíše vypadali jako děti,“ řekl Bena. Mladíci někdy hrozili pistolemi, kterých se později zbavili. Zda byly plynové, skutečné nebo šlo o atrapu, není jasné. Hrozili i zápalnou lahví. Maskovali se kuklami, použili také oblíbenou masku Anonymous.
OPATŘENÍ
Policie na konci roku 2015 přijala nejrůznější bezpečnostní opatření, mimo jiné hlídala vytipované obchody a večerky. „Skrytě jsme je střežili. Bohužel pachatelé zrovna přišli do večerky, která střežena nebyla,“ dodal Bena s tím, že poté se násilníci odmlčeli. Všimli si totiž policejních manévrů a s přepadáváním raději přestali. Kriminalisté prověřili sto lidí, kteří by mohli mít s případy něco společného. Žádné podezření se ale nepotvrdilo a policie vyšetřování odložila. V rukou jim zůstala jen zmíněná kukla nalezená poblíž místa činu, z níž experti odebrali DNA. Shodnou DNA měl až bombový ješita zadržený letos v únoru….
Databáze pomáhá s usvědčováním pachatelůVzorky DNA zajištěné lidem obviněným z úmyslných trestných činů sehrávají při objasňování případů stále důležitější roli. Potvrzují to i případy, které řešila moravskoslezská policie. Kriminalisté například dopadli lupiče, který na ulici v Ostravě přepadl ženu. Při útěku před svědkem spěchajícím oběti na pomoc ztratil polobotku. Z ní technici získali DNA. Ta jasně ukázala na muže z Novojičínska. Jindy policisté odebrali DNA z klobouku nebo otisku ucha na dveřích. V databázi DNA pak našli shodu s již dříve obviněným či odsouzeným člověkem.