Podle informací poskytnutých policií byly na území Moravskoslezského kraje zadrženy čtyři osoby ve věku 28 až 57 let.

Řádění gangu zlodějů aut se podařilo odhalit díky spolupráci českých (mimojiné i ostravských) a německých vyšetřovatelů, za přispění kolegů z Rakouska.

STK neodhalila nic

Členové skupiny kradli v zahraničí – ponejvíce právě v Německu – luxusní vozidla, která následně převáželi do České republiky, kde spolupracovníci pachatelů kompletně pozměnili jejich identitu.

Nešlo přitom jen o padělání dokladů a přeražení čísel karosérie; stěžejí součástí zločinu bylo také přenastavení elektrických systémů odcizených aut. Krádeže tak je možné odhalit jen na speciálním pracovišti vybaveném vysoce specializovanou technikou – rozhodně nikoli při prověřování v běžných stanicích technické kontroly.

Majitelem luxusního vozu byl bílý kůň

Vozy značek BMW, Audi, Mercedes, Porsche či Land Rover byly následně zlegalizovány – pachatelé je přihlašovali po celé republice, aby nebyli nápadní. „Používali k tomu bílých koní, kteří ani nevěděli, že vlastní vozidlo v několikamilionové hodnotě,“ vysvětlil ústecký kriminalista Václav Prášil.

Pak již nic nebránilo prodeji aut. Některá si na inzerát jednotlivě koupily firmy v České republice, požadované částky na úrovni poloviny prodejní ceny nového vozu ale zlákaly i zámožné soukromníky. Většina aut ovšem zamířila do zahraničí – převážně do zemí bývalého SSSR.

V České republice se dosud podařilo zajistit 13 kradených vozidel.

Celkově zatím kriminalisté prokázali 42 případů krádeží; ze čtyř desítek dalších jsou účastníci spolčení podezřelí.

Ani to ale ještě nejsou konečná čísla. V hledáčku specializovaného policejního týmu (do něhož jsou vedle specialistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločin u a kriminalistů z Prahy zapojeni i policejní detektivové ze severních i západních Čech a Ostravy) je na pět stovek podezřelých aut.

„Minimálně u stovky už je jasné, že bude zapotřebí důkladné prověřování,“ konstatoval Aleš Haisl z pražské kriminálky. Třicítka, tedy třetina těchto aut je v České republice. Tak jako není konečná počet odhalených činů, nemusí být konečná ani počet stíhaných. Prozatím policisté dopadli hlavní organizátory – 11 Čechů a jednoho Litevce; dva ze zadržených skončili ve vydávací vazbě. Nyní vyšetřovatelé prověřují činnost jejich spolupracovníků, mezi nimiž figuruje i řada cizinců.

Jak šel čas

2009: Kriminalisté získali poznatky o činnosti nadnárodního zločinného spolčení zabývajícím se krádežemi a následnou legalizací luxusních vozidel

2010:
Policejní prezidium zřídilo pracovní skupinu s krycím názvem Lux a do rozkrývání trestné činnosti se formou právní pomoci zapojily i německé úřady

Jaro 2011: Uskutečnila se dvě dílčí zatýkání na území Moravskoslezského kraje (zadrženy 4 osoby ve věku od 28 do 57 let) a v západních Čechách (2 osoby); jeden z podezřelých byl dopaden až na ruzyňském letišti těsně před odletem do Spojených arabských emirátů, kde se chtěl skrývat před trestním stíháním. Zatčení muži se podle kriminalistů podíleli na legalizaci odcizených vozidel na základě falešných dokladů, což potvrdily i důkazy zajištěné při domovních prohlídkách

24. května 2011: Hlavní úder za účasti stovky českých i německých policistů. Časně ráno bylo na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného v Německu zadrženo 6 mužů ve věku 31 až 43 let. Následovalo 13 domovních prohlídek, při nichž bylo zajištěno několik odcizených vozidel, velké množství dokumentů spojených s trestnou činností, počítače a a technické přístroje i finanční hotovost v různých měnách za 3,5 milionu korun.

Současnost:
Prověřování množství spolupracovníků hlavních podezřelých a osob plnících dílčí úkoly, kontroly podezřelých aut. Jen počet vyslýchaných má přesáhnout stovku!