Jako obžalovaná figurovala v kauze i manželka Tomáše G. Na ni byla známá autoškola evidována. Tomáš G., jehož jméno autoškola nese, jako majitel tehdy figurovat nemohl. Předtím byl totiž odsouzen k podmíněnému trestu a zákazu činnosti v souvislosti s vydáváním řidičských průkazů na ostravském magistrátu.

Majitelka havířovské autoškoly Iveta G.Majitelka havířovské autoškoly Iveta G.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Imaginární jízdy

Případ projednávaný krajským soudem se týkal rekvalifikačních kurzů pro Úřad práce ČR na řidičská oprávnění skupiny C z období 2014 až 2015. „Osoby měly provádět cvičné jízdy, které ve skutečnosti nebyly prováděny, ale byly fakturovány,“ konstatoval žalobce s tím, že řada lidí žádnou praktickou jízdu neabsolvovala, další odjezdili méně hodin, než činil předepsaný počet. Účastníci kurzu některé neprovedené jízdy ve výkazu sami podepsali, u dalších byly odhaleny falešné podpisy.

Ostravská a havířovská autoškola se domluvily na vzájemném využívání vozidel. Zde ale docházelo k paradoxním situacím. „Cvičné jízdy byly prováděny vozidlem, které si obě autoškoly navzájem půjčovaly. Fakturovaly jízdy, které se v tentýž čas uskutečnily na různých místech stejným vozidlem,“ řekl žalobce.

Důsledná kontrola

Nesrovnalosti odhalila až hloubková kontrola. Následovalo rozsáhlé vyšetřování a obvinění. V roce 2018 byla podána obžaloba. Samotný proces začal v říjnu 2019. Jednotliví aktéři vinu odmítli. Padlo již několik rozsudků. Pravomocný je pouze u manželky Tomáše G., kterou již dříve ostravský soud osvobodil. V uvedené době byla na mateřské a činnost prakticky nevykonávala. Pravomoci převedla na manžela, což Tomáš G. potvrdil. K nesrovnalostem uvedl, že ve velkém objemu práce mohlo dojít k nějakým chybám. Podvodné jednání však stejně jako Iveta G. z havířovské autoškoly odmítl.

Ilustrační foto.
Případ autoškol z Ostravska a Karvinska se vrací před ostravský soud

Soud ale dospěl k jinému závěru. Původně Ivetě G. vyměřil dvouletý podmíněný trest se zkušební dvouletou dobou. Na dva roky také dostala zákaz činnosti. Tomáš G. dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na zkušební dobu čtyři a půl roku. Vrchní soud v Olomouci ale tento verdikt zrušil.

Obžalovaným byl i Tomáš G.Obžalovaným byl i Tomáš G.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

„Odvolací soud má za to, že rozsudek byl předčasný, neboť se soud prvního stupně dostatečně nevypořádal s výší způsobené škody, když vycházel z dokladů předložených úřadem práce, které jsou vnitřně rozporné,“ vysvětlil tehdy Deníku mluvčí olomouckého Vrchního soudu Stanislav Cik.

Nový rozsudek

Ostravský soud v rámci nového jednání škodu upřesnil. Původně se mělo jednat přibližně o dva miliony korun, nakonec ale došlo k výraznému snížení. U Tomáše G. na necelých 950 tisíc korun, což znamenalo mírnější právní kvalifikaci, u Ivety G. na 128 tisíc korun. Nově byl Tomáš G. odsouzen ke dvěma rokům vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu tři a půl roku.

Policista Daniel Kocián musel muže dlouho přesvědčovat.
VIDEO: Policisté v Ostravě zachránili muži 200 tisíc. Vděku se však nedočkali

Ivetě G. soud vyměřil roční podmíněný trest s odkladem na osmnáctiměsíční zkušební dobu. Oba také musí nahradit škodu. Verdikt není pravomocný. Obžalovaní na vyhlášení rozsudku nedorazili, státní zástupce si ponechal lhůtu k vyjádření.