„Zle s ním nakládala. Za malichernosti a drobné prohřešky ho slovně ponižovala a nepřiměřeně fyzicky trestala tím, že ho téměř denně tahala za vlasy, bila jej rukou, kabelem, opaskem či násadou na smeták,“ uvedl státní zástupce s tím, že rány směřovaly do zad, hlavy a břicha. „V návalu vzteku jej povalila na zem, kde do něj kopala,“ stojí v obžalobě, která popisuje i situace, kdy matka zakazovala synovi jíst. Prý se mu také snažila zabránit v kontaktu s babičkou. Chlapec, jak tvrdí žaloba, musel také hlídat své sourozence a vykonávat domácí práce, které neodpovídaly jeho věku.

NENÍ TO PRAVDA

Matka u soudu jakékoliv násilí popřela. „Není to pravda,“ prohlásila. Již dříve uvedla, že za vším jsou její rodiče, kteří se vměšovali do jejího života a manipulovali s jejími dětmi. Prý je chtěli získat do pěstounské péče, aby si dávkami přilepšili k důchodu. To rodiče odmítli, naopak popsali výchovné problémy s dcerou.

Ženě hrozí dva až osm let vězení. „Dítěti působila dlouhodobě těžké příkoří, které vyústilo až v projevy syndromu týraného dítěte,“ konstatoval státní zástupce.

Hlavní líčení bylo odročeno. Obhajoba trvá na osobní účasti znalců a svědků. Navrhla také předvolat další osoby, mimo jiné rodinného přítele. „Je to člověk, který do rodiny mé klientky pravidelně docházel. Je mu známo, jakým způsobem matka jedná se všemi dětmi, které má ve své péči,“ uvedl obhájce, který chce vyslechnout i pedagoga – bývalého učitele tělesné výchovy. „Ten by mohl potvrdit, že na chlapci nebyly patrné žádné známky násilí, jak je popisováno. Učitel tělesné výchovy má z pedagogického sboru největší možnost vizuální kontroly žáka,“ doplnil obhájce.